Tak wygląda nowy opel astra

Opel/Sławomir Draguła
Nowy kompakt opla po raz pierwszy przedstawiony zostanie 17 września na salonie we Frankfurcie. My pokazujemy go już teraz.

Przy długości 4,42 metra, nowa astra oferuje więcej przestrzeni dla pasażerów i wygody tak z przodu, jak i z tyłu, dzięki większemu o 71 mm rozstawowi kół. Szczupła i smukła sylwetka mająca zapewnić maksymalne osiągi opracowana została dzięki współpracy projektantów i specjalistów od aerodynamiki, którzy poddali samochód trwającym łącznie 600 godzin testom w tunelu aerodynamicznym.

Eleganckie proporcje nadają jej mocną, opadającą nisko do przodu sylwetkę o silnie nachylonej przedniej szybie i opadającej w tylnej części linii dachu, sprawiając tym samym, iż tradycyjna forma hatchbacka staje się niezwykle przyjemna dla oka.

Opracowany w Russelsheim, nowy opel astra wyposażony został w zupełnie nowe podwozie. Większy rozstaw osi i kół oraz nowa konstrukcja osi tylnej dodatkowo zwiększają zwrotność i stabilność, nie wpływając przy tym ujemnie na komfort.
Podwozie opracowane zostało jako układ mechatroniczny całkowicie integrujący funkcje mechaniczne i sterowanie elektroniczne. Podobnie, jak insignia, astra może być
wyposażona w stanowiący rzadkość w tej klasie samochodów, inteligentny, elektroniczny system sterowania FlexRide, oferujący trzy opcje prowadzenia (Standard, Sport i Tour) a jednocześnie całkowicie i nieprzerwanie dostosowujący się do zmian stylu jazdy i prędkości na zakrętach.

Pozostałe innowacyjne funkcje techniczne wprowadzone do pojazdów kompaktowych wraz z modelem Astra to:
- nowa generacja świateł biksenonowych Advanced Forward Lighting (AFL+), zmieniających natężenie i zasięg w zależności od stylu jazdy i warunków drogowych, wykorzystujących dziewięć różnych trybów oświetleniowych.
- system kamery przedniej Opel Eye rozpoznający znaki drogowe i ostrzegający kierowcę o niezamierzonym zjechaniu ze swojego toru jazdy.
- ergonomiczne siedzenia przednie, opracowane z myślą o uzyskaniu optymalnej stabilizacji i bezpieczeństwa pleców.

Oferta jednostek napędowych skoncentrowana jest na wydajności i obejmuje osiem silników spełniających wymogi normy Euro 5. Poza jednostkami o najniższej mocy, wszystkie silniki wyposażono w sześciobiegowe skrzynie biegów. Nowością będzie nowa, kompaktowa, automatyczna skrzynia biegów z funkcją Active Select.
Oferta silników wysokoprężnych CDTI obejmuje silniki common-rail i silniki z wielopunktowym wtryskiem paliwa o pojemności od 1,3 do 2,0 litrów i mocy od 70 kW/95 KM do 118 kW/160 KM. Wszystkie z nich wyposażone są w filtr cząsteczek stałych (Diesel Particulate Filter). Oczywiście w zakres oferty wchodzić będzie wersja ecoFLEX o szczególnie niskim zużyciu paliwa i emisji CO2.

Dostępne będą również cztery silniki benzynowe o pojemności 1,4 i 1,6 litra i mocy od 74 kW/100 KM do 132 kW/180 KM. Nowy, mniejszy silnik wysokoprężny 1.4 Turbo o mocy 103 kW/140 KM zastąpi obecnie stosowany silnik z zapłonem iskrowym o pojemności 1,8 litra. Dzięki zastosowaniu wyjątkowych rozwiązań technologicznych w tym przedziale pojemności skokowej silnik 1.4 Turbo osiągać będzie o 14 procent wyższy moment obrotowy, zużywając jednocześnie dostrzegalnie mniej paliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska