"Tancerka", słodko-gorzka opowieść o starości i samotności [premiera w OTLiA]

Małgorzata Kroczyńska
Małgorzata Kroczyńska
Artur Pałyga „Tancerka”. OTLiA, prapremiera 18 listopada 2017. Reżyseria Mariola Ordak-Świątkiewicz. W roli głównej Barbara Lach.
Artur Pałyga „Tancerka”. OTLiA, prapremiera 18 listopada 2017. Reżyseria Mariola Ordak-Świątkiewicz. W roli głównej Barbara Lach.
Monodram w interpretacji Barbary Lach i bawi, i wzrusza, jest opowieścią o przemijaniu, ale także o potrzebie akceptacji, oswojenia lęków i traum.

Otulona ciepłym swetrem kobieta drzemie w fotelu w obskurnym, zimnym pokoiku, wypełnionym różnymi sprzętami, bibelotami. To kim jest, a raczej kim była, sugeruje jedynie wielkie lustro z poręczą, dziś służącą za wieszak do suszenia prania. Tylko w snach i wspomnieniach tancerka wciąż ćwiczy przy drążku i tańczy, i kłania się, a publiczność nie szczędzi jej braw.

Dziś jest starą kobietą, która w codzienny rytuał musiała wpisać łykanie leków.Dziś to kobieta samotna, trochę dziwaczka, ale świadoma swoich ograniczeń.

Jej całym światem jest rudera, która kiedyś była teatrem. Tancerka-emerytka nie pamięta, co powinna zrobić za chwilę (szafkę oblepia karte­czkami-przypomi­naj­­kami), ale pamięta, co zdarzyło się, kiedy była małą dziewczynką, uczennicą.

Najbardziej dojmującym, wciąż bardzo żywym wspomnieniem jest ojciec. On nie akceptował jej wyborów, nie wierzył w jej talent, ona nie czuła się kochana.

Od lat nie ma z nim kontaktu, a rana wciąż się nie zabliźnia. Tancerka pisze do ojca listy. Zapełniają walizkę, bo ich nie wysyła. Zdarzy się jednak coś, co sprawi, że stara kobieta naprawi swoje relacje z ojcem. A gdy zamyka się jeden rozdział, nic się jeszcze nie kończy, można otworzyć następny... Kameralna „Tancerka” ma ogromną siłę rażenia dzięki Barbarze Lach, aktorce, która swoją postać wyposaża w cały bagaż emocji, humoru, autoironii, współczucia.

Artura Pałygę, autora „Tancerki” zainspirowało opowiadanie Olgi Tokarczuk pod tym samym tytułem. Przedstawienie OTLiA być może także stanie się inspiracją - do rozmowy młodych z seniorami. Na to liczą twórcy „Tancerki”, po każdym spektaklu zapraszając widzów na spotkanie.

Zobacz też: Mural na urzędzie wojewódzkim w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska