Te miejsca warto odwiedzić! Zobacz najlepszą przestrzeń Opolszczyzny. Marszałek województwa przyznał nagrody [ZDJĘCIA]

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Głubczyce - park miejski
Głubczyce - park miejski
Rewitalizacja Parku Miejskiego w Głubczycach oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu wygrały tegoroczną edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie opolskim. Natomiast oleski rynek został laurem najlepszej przestrzeni publicznej dziesięciolecia.

- Bardzo się cieszymy z wyróżnienia. To sukces wszystkich mieszkańców, bo przed przystąpieniem do prac zrobiliśmy szerokie konsultacje społeczne - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - To oni podpowiadali nam, jak chcieliby, żeby park wyglądał. Dziś widać, że był to strzał w dziesiątkę. Alejkami spaceruje mnóstwo ludzi, jeżdżą na rowerach, rolkach, deskorolkach. Dzieci oblegają plac zabaw. Obiecuję, że nadal będziemy inwestowali w nasz park.

Rewitalizacja powstałego w XIX wieku parku, który wygrał w kategorii „Przestrzeń”, trwała dwa lata. Udało się m.in. odnowić wszystkie spacerowe alejki powstał plac zabaw, miejsce na koncerty plenerowe, zamontowano ławeczki, zrobiono nowe nasadzenia. Odnowione zostały też pomniki i fontanny oraz Staw Łabędzi. Natomiast z kamieniołomu w Braciszowie przywieziono głaz pod obelisk poświęcony założycielowi parku Josephowi Laufferowi.

Koszt wszystkich prac to ponad 4 mln zł. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej, Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu gminy Głubczyce.

W kategorii „Obiekt użyteczności publicznej” nagrodę główną dostało miasto Opole, które utworzyło Muzeum Polskiej Piosenki.

W uzasadnieniu czytamy: "za dopełnienie najbardziej rozpoznawalnego symbolu stolicy województwa – amfiteatru opolskiego, obiektem o unikatowej w skali kraju ofercie kulturalnej, co istotnie wpływa na pozytywny wizerunek Opola i regionu, jako propagatora piosenki polskiej. Nagroda jest też za nowatorski i atrakcyjny produkt turystyczny, w którym gromadzony jest, chroniony i prezentowany dorobek polskiej piosenki".

W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia: dla gminy Brzeg za przebudowę wraz z adaptacją dla osób niepełnosprawnych i zakup wyposażenia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz dla Stowarzyszenia Odnowy Wsi Biedrzychowice (gmina Głogówek) i Koła DFK Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim za muzeum wiejskie „Farska stodoła”.

W tym roku konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa opolskiego został zorganizowany po raz 10. Jubileusz był przyczynkiem do przyznania tytułu Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia. Zwycięzcę wyłoniono spośród laureatów nagrody głównej z lat 2008 – 2016.

Została nim gmina Olesno za generalny remont rynku. W uzasadnieniu komisja zwróciła uwagę na przywrócenie głównemu placowi miasta należnej mu rangi – tętniącej życiem, spójnej, funkcjonalnej, przyjaznej mieszkańcom i turystom atrakcyjnej przestrzeni, z uwypukleniem jego wartości historycznych.

Przebudowa głównego placu Olesna kosztowała ponad 3,6 mln zł. Wymieniono m.in. jego płytę, wybudowano fontannę, podświetlono plac LED-owymi światłami, zamknięto też części rynku dla samochodów.

Marszałek Andrzej Buła przyznał też dwa wyróżnienia: dla gminy Popielów za zagospodarowanie terenu w centrum Starych Siołkowic oraz dla gminy Głuchołazy za rewitalizację Parku Zdrojowego.

Z kolei nagroda internautów w konkursie "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Dziesięciolecia" przypadła Prudnikowi za rewitalizację zabytkowego parku miejskiego.

FLESZ - Jak działają oszuści na rynku wynajmu mieszkań?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska