Zachowaj rozsądek i zadbaj o siebie!
W czasie pandemii koronawirusa wszystkich obowiązują zasady mające na celu zminimalizowanie zagrożenia zakażenia. Mimo, że w lasach nie trzeba nosić maseczek, wciąż obowiązuje nas zachowanie dwumetrowych odstępów od innych osób - również tych, z którymi mieszkamy.
Jeśli chcesz skorzystać z tego, że można wchodzić do lasów, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Nie zapomnij też wziąć ze sobą jedzenia i picia, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa lokale gastronomiczne są zamknięte. Pamiętaj też, że mimo tego, że lasy i parki są otwarte, nie należy opuszczać domów na zbyt długi czas. Nie planuj też dłuższej wycieczki, ponieważ obecnie wszystkie miejsca oferujące noclegi są zamknięte.
Jak ubrać się w góry? Mamy z tym problem!
Okazuje się, że to, jak ubrać się w góry jest dla wielu turystów nie lada problemem. Doświadczony górołaz doskonale wie, jaki strój zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo na szlaku, ma także świadomość tego, że warunki na trasie i na szczycie mogą być diametralnie inne niż te na dole. Niestety, w przewadze są ci, którym brak wyobraźni.
Grzechem głównym niedzielnych turystów jest nieodpowiednie obuwie: adidasy, sandały, klapki, a nawet buty na obcasie. Niestety, nawet na najbardziej wymagających szlakach można spotkać osoby, których buty zupełnie nie nadają się na szlak.
Źle dobrany strój do warunków pogodowych to kolejny problem wielu górskich turystów. W wyższych partiach gór panują inne warunki atmosferyczne niż na dole, o czym wiele osób zapomina. Nawet jeśli na dole panuje skwar, u góry wciąż może zalegać śnieg i lód. Warto śledzić informacje o sytuacji na szlakach, udzielane przez TOPR i GOPR.
Kolejny błąd popełniany przez niedzielnych turystów to zabieranie bagażu w kieszeniach, torebkach albo… reklamówkach. Jedynym odpowiednim rozwiązaniem jest plecak – równomiernie obciąża ciało, daje swobodę ruchu i pozwala wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się na szlaku.
Jak zaplanować górską wycieczkę?
Planowanie górskich wycieczek to również nasza bolączka. Wielu interwencji ratowników można by było uniknąć, gdyby nieodpowiedzialni turyści wyruszyli na szlak odpowiednio wcześnie, mając plan wycieczki określający przede wszystkim:
- trasę, jaką pokonają
- czas (z pewną nadwyżką i uwzględnieniem przerw na odpoczynek), jakiego na to potrzebują
Przed wyruszeniem na szlak, powinniśmy też wiedzieć, czego możemy się na nim spodziewać (np. bardzo stromych podejść, oblodzeń, głębokiego błota). Musimy też mieć świadomość tego, o której zachodzi słońce i zapada zmrok i zaplanować wycieczkę górską w taki sposób, by opuścić szlak przed nastaniem ciemności. Mierzmy też siły na zamiary i nie wybierajmy ambitnych tras, jeśli nasza kondycja i doświadczenie górskie pozostawiają wiele do życzenia.
ZOBACZ TEŻ: TOP rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Bieszczadach. Sprawdź się! >>>
Jak zachować się w górach?
Górski savoir-vivre powinien być znany każdemu, kto wybiera się na szlak. Od tego, jak będziemy zachowywać się w górach, zależeć będą nasz i innych turystów komfort i bezpieczeństwo, ale także stan środowiska naturalnego rejonów górskich. O czym musimy pamiętać w górach?
- Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych
- Nie hałasuj, by nie niepokoić zwierząt, które mogą znajdować się w sąsiedztwie szlaku
- Wszelkie śmieci weź ze sobą i wyrzuć na dole do kosza na śmieci. Każdy odpadek może zaciekawić swoim zapachem zwierzęta, które po zjedzeniu go, mogą zachorować, a nawet umrzeć. Pamiętaj też, że część odpadów (np. plastikowe butelki), rozkłada się setki lat i szkodzi środowisku.
- Jeśli spotkasz na drodze dzikie zwierzę, nie płosz go, nie rób zdjęć z bliska. Spokojnie je omiń lub oddal się.
- Nie dokarmiaj napotkanych zwierząt ani nie zostawiaj nigdzie jedzenia.
- Jeśli chcesz zbierać na szlaku np. jagody czy jeżyny, możesz to robić w sposób, który nie zniszczy roślin. Nie wolno zbierać owoców ani grzybów na terenie parków narodowych.
- Nie niszcz elementów infrastruktury szlaku, zwłaszcza drogowskazów i tablic informacyjnych.
- Nie zażywaj kąpieli w rzekach i stawach na terenie parków narodowych oraz wszędzie, gdzie jest to zakazane.
Idziesz w góry? O tym nie możesz zapominać!