Ten budynek szkoły muzycznej co chwila zdobywa nagrody. Zobacz wnętrza, które zachwyciły w kraju i za granicą

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Na zdjęciu wyremontowany budynek przy ul. Rakowieckiej 21 w Warszawie, który nagrodzono złotym medalem International Design Awards 2021. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Na zdjęciu wyremontowany budynek przy ul. Rakowieckiej 21 w Warszawie, który nagrodzono złotym medalem International Design Awards 2021. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. Krystian Dobuszyński/Polska Press
Czy zwykły z pozoru budynek szkoły muzycznej może zachwycać i zdobywać złote medale w prestiżowych konkursach? Tak – wystarczy zajrzeć do środka. Warszawski obiekt, zaprojektowany przez pracownię z Kielc, zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie International Design Awards.

Zobacz budynek szkoły muzycznej nagrodzony złotem w konkursie International Design Awards

Międzynarodowe jury doceniło w 2021 r. projekt pracowni Konior Studio z Katowic. Złotym medalem International Design Awards nagrodzono odrestaurowany i rozbudowany gmach z przełomu XIX i XX w., w którym pierwotnie mieścił się sierociniec. Budynek zagrał też m.in. w serialu „Czas honoru”. Obecnie obiekt stał się nową siedzibą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie i znany jest jako Nowa Miodowa. Prace remontowe, zlecone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trwały od 2017 do 2020 r.

Zobacz więcej zdjęć nagrodzonej budowli:

– Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju nowa szkoła muzyczna w Warszawie zaadaptowała niszczejące budynki, nadając im nową funkcję. Rozbudowa podniosła jakość i funkcjonalność całego kompleksu. Dzięki wyjątkowej sali koncertowej nowy obiekt stanie się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy – czytamy w uzasadnieniu decyzji jury na stronie IDA.

Nagrodzony budynek szkoły muzycznej składa się z dwóch części – starej i nowej. Oryginalny budynek został odświeżony zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a z dobudowaną częścią łączy go szklane atrium. W kompleksie znalazło się miejsce m.in. na dwie sale koncertowe (większa na 79 osób i mniejsza na 63 osoby), organową salę kameralną, 118 sal lekcyjnych i studio nagrań.

Budynek otwarty na muzykę i miasto

Uwagę zwraca przede wszystkim wygląd głównej sali koncertowej, która ma nietypowy, kolisty kształt. Jak się okazuje, stał za nim pewien zamysł.

– Łącznikiem całego założenia jest rzadko spotykana sala muzyczna o rzucie w kształcie koła, zapewniająca miejsce przestrzeń dla 70 muzyków i 300 melomanów, która ma za zadanie integrować wokół muzyki – czytamy na gov.pl.

Dodatkowo sala cechuje się doskonałą jakością dźwięku dzięki wkładowi zaproszonej do współpracy Manufaktury Technologicznej Nagata Acustics.

Budynek Szkoły Muzycznej otwiera się jednak nie tylko na muzykę, ale także na miasto. Jak czytamy na stronie konkursu, historyczny budynek po przebudowie stał się bardziej przyjazny i dostępny – od frontu częściowo zdemontowano ogrodzenie posesji i utworzono otwartą przestrzeń publiczną. Zaprojektowano również szerokie, zapraszające wejście do foyer.

To już kolejna nagroda dla niezwykłego budynku

Warto dodać, że złoty medal w konkursie International Design Awards 2021 to już kolejne wyróżnienie, jakie otrzymał projekt pracowni Konior Studio. Zespół pod przewodnictwem Tomasza Koniora został też nagrodzony w październiku 2021 r. Nowy gmach warszawskiej szkoły muzycznej otrzymał wówczas NAGRODĘ ROKU SARP (edycja 2021) w kategorii „budynek kultury”.

– Jury Konkursu podkreśliło, że zadanie projektowe o bardzo wysokim stopniu skomplikowania zostało rozwiązane przez zespół architektów z pracowni Konior Studio w sposób niemal perfekcyjny – czytamy w komunikacie o nagrodzie na gov.pl.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ten budynek szkoły muzycznej co chwila zdobywa nagrody. Zobacz wnętrza, które zachwyciły w kraju i za granicą - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska