Spis treści
Testy combo dostępne w niektórych przychodniach POZ
Na początku roku Minister Zdrowia zapowiedział możliwość wykonywania testów typu „3 w 1” w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. W dniu 5 stycznia br. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo stały się świadczeniami gwarantowanymi w POZ. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Testy combo pozwalają wskazać, czy mamy do czynienia z zakażeniem grypą, koronawirusem czy wirusem RSV. Zapytany o to, czy pacjenci mogą już realnie skorzystać z takich testów combo, Adam Niedzielski przekazał, że są podmioty, które już testują, oraz takie, które zaczną robić to niebawem – najpewniej w nadchodzącym tygodniu.
– Mechanizm jest taki, że to przychodnia samodzielnie kupuje testy combo, za które otrzyma refundację pokrywającą również koszt wykonania testu. Część podmiotów zdecydowała się na grupowe zakupy, co ułatwia im negocjacje cenowe, ale trwa dłużej. Są też podmioty, które miały testy już od dłuższego czasu i teraz mogą je wpisać w proces refundacyjny – wyjaśnił szef resortu.
Niedzielski wskazał jednak, że na informacje odnośnie tego, jak przebiega wykonywanie testów combo w POZ, trzeba poczekać przynajmniej do drugiego tygodnia lutego, kiedy będą dane o refundacji.
– Sprawozdania za styczeń będą znane w połowie lutego, wtedy będziemy wiedzieli dokładnie, jaka jest skala realizacji testów" – podał Adam Niedzielski.
Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy test i jego wykonanie, więc jest to świadczenie płatne dodatkowo poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma ok. 34 zł.
Dowiedz się także na temat:
Spadki zakażeń i zgonów z powodu grypy
W związku z pytaniami na temat zachorowań na grypę i COVID-19 oraz zakażeń RSV, Adam Niedzielski przedstawił prognozy przewidujące dalszy przebieg sezonu infekcyjnego.