"To jest czas próby" - rektor UO pisze do Wspólnoty Uniwersyteckiej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego
Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego UO
Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego tuż po ogłoszeniu rozporządzenia o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa wystosował list do Wspólnoty Akademickiej.

"Od blisko dwóch tygodni pracujemy w warunkach ekstraordynaryjnych (...) Pracownicy administracyjni pracują w ograniczonym wymiarze czasu, ale wszystkie jednostki organizacyjne Uniwersytetu realizują swoje codzienne zadania i obowiązki. Szczególnie dotkliwe jest czasowe zawieszenie tradycyjnych form kształcenia na studiach (...)".

Uczelnia wprowadziła zajęcia on-line, ale rektor ma świadomość, że jest to dalekie od istoty nauczania uniwersyteckiego.

"Wiem, że bardzo brakuje Wam tych bezpośrednich kontaktów ze studentami, sali wykładowej pełnej spragnionych wiedzy studentów, zajęć laboratoryjnych, akademickich sporów i dyskusji. Podzielam troskę wielu naszych studentów, którym nie udało się dokończyć zaplanowanych badań do pracy licencjackiej lub magisterskiej. Wiem, że brakuje Wam bezpośrednich relacji mistrz – uczeń, ale też wierzę, że potraficie wydobyć z siebie wiele nowych pomysłów, by zainspirować naszych studentów do nowych, bardziej kreatywnych form edukacji. Być może to jest właściwy czas, by w większym stopniu postrzegać kształcenie jako formę relacji, a nie tylko zwykłe przekazywanie „pliku skondensowanej wiedzy” - pisze rektor.

"To jest czas próby. Przyszłość pokaże, czy sobie z nią poradzimy. Dziś jesteśmy na wojnie z wrogiem niewidzialnym, ale i niebezpiecznym. Każdego dnia doświadczam wielu pozytywnych Waszych reakcji. Cieszy mnie Wasza solidarność środowiskowa, zaangażowanie i kreatywność w radzeniu sobie z tą nadzwyczajną sytuacją. Dziękuję Wam za pomoc i wsparcie w przezwyciężaniu tych trudności, za spokój i zrozumienie w tych trudnych chwilach. Każdy z nas musi jednak wyzwolić nowe pokłady empatii. Epidemia przecież minie, a Uniwersytet Opolski trwać będzie nadal, bo to przecież projekt na wiele pokoleń. Wyjdziemy z tej trudnej sytuacji jeszcze silniejsi" - wyraża przekonanie prof. Marek Masnyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska