Łukasz Konstanty
Historycznego wyczynu dokonał Tomasz Szczepaniak. Zawodnik związany na co dzień z klubem AZS Judo Opole, został mistrzem świata w dyscyplinie o nazwie kures.

Kures to tradycyjny kazachski sport walki, w którym od kilkunastu lat organizowane są mistrzostwa świata. Nigdy wcześniej żadnemu Polakowi nie udało się stanąć w tej dyscyplinie na najwyższym stopniu podium.

Mistrzostwa świata w kures w Astanie

Tegoroczne mistrzostwa świata w kures odbyły się w Astanie. Do Kazachstanu przyjechali zawodnicy z 34. krajów i zawodniczki z czternastu państw. Polska na światowy czempionat wysłała sześciu przedstawicieli.

Najlepiej spisał się Tomasz Szczepaniak, który w kategorii do 90 kg zdobył złoty medal, pokonując po drodze czterech rywali (z Francji, Włoch, Kazachstanu i Kirgistanu).

Nie była to jedyna medalowa zdobycz Biało-Czerwonych w Astanie. Na najniższym stopniu podium stanął także Oleksii Łysenko startujący w kategorii do 100 kg, który przegrał jedynie z późniejszym triumfatorem, Kazachem Maratem Bajkamurowem.

Blisko podium był także Radosław Stroka (do 82 kg), w walce o brąz lepszy od naszego zawodnika okazał się jednak Khamroz Rajabov z Tadżykistanu.