Trwa dogaszanie pożaru Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Potężne straty

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Pożar w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy Danii – Starej Giełdy Papierów Wartościowych z 1625 roku – wybuchł we wtorek rano.
Pożar w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy Danii – Starej Giełdy Papierów Wartościowych z 1625 roku – wybuchł we wtorek rano. EPA/Ida Marie Odgaard DENMARK OUT Dostawca: PAP/EPA.
Ocalała połowa zabytkowego budynku Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Z powodu akcji gaśniczej (zalania wodą) ogólnie zniszczenia są znaczne. Trwa dogaszanie pożaru, który wybuchł we wtorek.

Spis treści

Pożar Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze

Pożar w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy Danii – Starej Giełdy Papierów Wartościowych z 1625 roku – wybuchł we wtorek rano. Runęła wieża z iglicą, którą tworzyły splecione ogony smoków. Zawalił się także miedziany dach.

Cały czas trwa akcja gaśnicza

Rzecznik prasowy straży pożarnej w Kopenhadze Frank Trier Mikkelsen podkreślił, iż strażacy zakładają, że dogaszanie potrwa do środy wieczorem. – To żmudna praca, wymaga czasu. Czasami coś się poruszy w miejscu, gdzie żar się tli i znów pojawia się ogień – powiedział.

Jednocześnie trwają starania nad ustabilizowaniem budynku poprzez ustawienie przy zewnętrznych ścianach 40 kontenerów wypełnionych blokami z cementu. – Ma to przeciwdziałać zawaleniu się murów – zaznaczył rzecznik.

Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia

W zabytku mieściły się biura Duńskiej Izby Handlowej. Budynek przechodził remont i był obłożony rusztowaniami oraz przykryty plandeką, co ułatwiło rozprzestrzenienie się pożaru. Niejasna jest przyczyna pojawienia się ognia.

Media donosiły o uratowaniu z budynku obrazów oraz innych cennych przedmiotów. Nie ma doniesień o ofiarach.

Budowę Giełdy z czerwonej cegły i piaskowca o długości 150 metrów, według projektu braci architektów Lorenza i Hansa van Steenwinckel, rozpoczęto w 1618 roku, a jego dach ukończono w 1624 roku, dlatego modernizacja tej części miała być gotowa na jubileusz 400-lecia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl