Spis treści
Jaka inflacja w kwietniu 2024?
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1 proc. – podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny we wtorek 30 kwietnia.
Jak wskazuje w przesłanym nam komentarzu Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl, o najsilniejszym miesięcznym skoku od marca 2023 r. przesądziło przywrócenie 5-proc. stawki VAT na żywność. – Skala podbicia obarczona była sporą niepewnością ze względu na wojnę cenową pomiędzy sieciami handlowymi. Ostatecznie żywność podrożała o 2,1 proc. m/m, a dane wypadły nieznacznie poniżej mediany rynkowych prognoz. Trzeci raz z rzędu, również o 2,1 proc. m/m, podniosły się ceny paliw – tłumaczy.
W podobnym tonie wypowiada się Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI, który także podkreśla, że do wzrostu inflacji przyczynił się wzrost cen żywności na co duży wpływ miało przywrócenie VATu. – Na wyższą inflację wpływ miały także wyższe ceny paliw. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu cen – komentuje.
– Roczne tempo wzrostu cen konsumenckich przyspieszyło po raz pierwszy od 13 miesięcy, gdy inflacja rozpędzała się do najwyższego od 1996 r. poziomu 18,4 proc. r/r. Wygaśnięcie najsilniejszych efektów bazy statystycznej i wycofywanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych oznaczać będzie, że dynamika CPI pod koniec roku wyniesie ok. 5 proc. r/r. – dodaje Sawicki.
O ile wzrosły ceny w marcu 2024?
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,6 proc. i towarów – o 0,4 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc. (w tym usług – o 0,3 proc. i towarów – o 0,1 proc.) – podał w poniedziałek 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny.
– Finalny odczyt inflacji CPI za marzec okazał się minimalnie wyższy od wstępnego odczytu. Ceny w ujęciu rocznym urosły o 2 proc., podczas gdy wstępny odczyt zakładał wzrost o 1,9 proc. Finalny odczyt dynamiki miesięcznej był jednak identyczny jak podczas wstępnego odczytu (0,2 proc.), dlatego nie spodziewamy się istotnej reakcji rynku – skomentował Piotr Ludwiczak, Zarządzający Funduszami VIG/C-QUADRAT TFI.
– Czwarty miesiąc z rzędu finalny odczyt inflacji okazuje się niższy od pierwotnych oczekiwań. Jeśli w kolejnych miesiącach odczyty dalej będą zaskakiwały pozytywnie, może się to przełożyć na niższe rentowności obligacji skarbowych – dodał.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?