Trwa wypłata ekoschematów 2023 za dobrostan zwierząt. Do kiedy decyzje i wypłaty z ARiMR?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Powoli spływają płatności za ekoschematy 2023.
Powoli spływają płatności za ekoschematy 2023. pixabay.com/bstikkers
Rolnicy doczekali się, ARiMR wypłaca płatności za dobrostan zwierząt, choć chcieliby, żeby tempo realizacji było szybsze. Część producentów rolnych wyjątkowo długo musiała czekać na pieniądze za ubiegłoroczne ekoschematy powierzchniowe, a jeszcze dłużej ci, którzy wnioskowali o pieniądze dobrostanowe. Ministerstwo rolnictwa podało, że 26 kwietnia 2024 r. ukazało się rozporządzenie dotyczące stawek płatności w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” za 2023 rok. Teraz trwają wypłaty.

Spis treści

Na przełomie kwietnia i maja pieniądze za Dobrostan zwierząt zaczęły trafiać na konta rolników razem z płatnościami końcowymi. Agencja ma czas na realizację płatności bezpośrednich do końca czerwca.

Przypomnijmy, że w piątek 26 kwietnia publikacji doczekało się rozporządzenie określające stawki w tym zakresie. Budżet na płatności w ramach ekoschematu dobrostanowego 2023 wynosi ponad 199 mln euro, czyli 923 mln zł.

Ważne: Ministerstwo podało projektowane stawki za dobrostan zwierząt

Trwa wypłata ekoschematów powierzchniowych i za dobrostan

Kolejni rolnicy potwierdzają, że dostali płatności za ekoschematy. ARiMR pierwsze pieniądze przekazała 5 marca. Tego jednego dnia było to ponad 3 mln zł wypłaconych w ramach schematów powierzchniowych.

ARiMR w komunikacie z 8 maja 2024 r. podsumowuje dotychczasowy stan realizacji:

„Do 15 maja 2024 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała ok. 6,05 mld zł płatności końcowych dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tej kwocie jest też 3,79 mld zł wypłacone rolnikom, którzy we wnioskach złożyli m.in. deklarację prowadzenia praktyk w ramach ekoschematów powierzchniowych lub dobrostanu zwierząt. Łącznie z zaliczkami do rolników w ramach dopłat za 2023 rok trafiło 15,25 mld zł”.

Przeczyta także: Rada Ministrów przyjęła 25 kwietnia rozporządzenie ws. dopłat do zbóż.

Agencja podawała wczesną wiosną, że na najbliższe dni zostały zaplanowane kolejne płatności z tego tytułu. - Natomiast ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, na środki muszą jeszcze poczekać.

Wyższe stawki za ekoschematy za 2023 rok

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że Czesław Siekierski 26 lutego 2024 r. podpisał rozporządzenie w sprawie stawek płatności w ramach ekoschematów obszarowych. Finalnie stawki te są wyższe od wcześniej projektowanych w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Rolnicy dostaną o kilka złotych więcej do hektara, niż wynikało to z wcześniejszych projektów. W przypadku ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” wartość jednego punktu wynosi 104,89 zł. Sprawdź szczegółowy wykaz dopłat do hektara w ekoschemacie rolnictwo węglowe.

Wcześniej ministerstwo podało, jak będzie wyglądał zbliżający się etap realizacji płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok.

Ilu rolników czeka na dopłaty w ramach ekoschematów?

Z podsumowania ministerstwa rolnictwa wynika, że w kampanii płatności bezpośrednich 2023 r. wnioski o przyznanie płatności w ramach ekoschematów obszarowych złożyło ok. 418 tys. rolników. Po doliczeniu ekoschematu „Dobrostan zwierząt” złożonych zostało ok. 440 tys. wniosków.

Agencja planuje w marcu 2024 r. wypłacić ponad 2,5 mld zł płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów obszarowych. W pierwszej kolejności wypłata obejmie tych rolników, którzy nie ubiegali się o płatności w ramach ekoschematu „Dobrostanu zwierząt” (340 tys.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa wypłata ekoschematów 2023 za dobrostan zwierząt. Do kiedy decyzje i wypłaty z ARiMR? - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska