Trzeba się uczyć przez całe życie

Rafał BARAN
O przygotowaniu młodych ludzi do konkurowania na europejskim rynku pracy rozmawiano podczas wczorajszego seminarium w Zespole Szkół Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu. Wszystko pod hasłem "O Europie, w Europie, dla Europy".

Było to już drugie takie spotkanie zorganizowane w tej placówce. W ubiegłym roku rozmawiano ogólnie o Unii Europejskiej i integracji Polski z krajami "piętnastki". Wczorajsze natomiast dotyczyło przedsiębiorczości i funkcjonowania na rynku pracy po naszym wstąpieniu do UE.

- Chcemy przygotować młodych ludzi do poszukiwania nowych miejsc pracy, które będą potrzebne w Unii Europejskiej - mówi Barbara Kwasnicka, nauczycielka w Zespole Szkół Technicznych. - Ukończenie szkoły średniej nie gwarantuje bowiem znalezienia pracy.
Zdaniem uczestników seminarium podstawą jest znajomość co najmniej dwóch języków obcych i obsługi komputera. Także szybkość przyswajania nowych umiejętności, dyspozycyjność i gotowość do przekwalifikowania są cechami wręcz wymaganymi przez pracodawców.

- W obecnych czasach trzeba uczyć się przez całe życie - zauważa Teodor Bek, prezes kędzierzyńsko-kozielskiej Izby Gospodarczej. - Konieczne jest dostosowywanie się do warunków, które w danej chwili panują na rynku pracy. Takie spotkania, jak to dzisiejsze, na pewno w tym pomagają.
Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, uważa, że dużą szansą dla młodych ludzi na znalezienie pracy jest przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
- W najbliższych latach będzie na nas czekało dużo stanowisk w Brukseli - mówi Suski. - W latach 2004-2006 ma tam zostać zatrudnionych do tysiąca pięciuset urzędników. Stosunki międzynarodowe są więc nie tylko modnym kierunkiem studiów, ale i kierunkiem z dużą przyszłością.
Tymczasem nie wszyscy młodzi ludzie widzą w poszerzeniu Unii szansę na znalezienie pracy.
- Jestem eurosceptykiem - mówi Piotrek z klasy III jednego z kędzierzyńskich techników. - Nie byłbym więc taki pewien, czy po naszym przystąpieniu do "piętnastki" sytuacja na rynku pracy będzie taka różowa. Rozrastanie się biurokracji w Brukseli nie jest chyba dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie bezrobocia w kraju.
Podczas seminarium młodzież uczestniczyła także w warsztatach, podczas których musieli wykazać się aktywnością i oryginalnymi pomysłami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska