Trzustka - fabryka enzymów i hormonów

2009.12.15 MCT/Bulls / Sol Goldman Pancreatic Canc
2009.12.15 MCT/Bulls / Sol Goldman Pancreatic Canc
Trzustka jest niezwykle ważnym organem, bo odpowiada za prawidłowe przyswajanie przez organizm pokarmów. Wyglądem przypomina rybę. Choć waży tylko od 70 do 100 g, nazywa się ją fabryką enzymów i hormonów.

Objawy zapalenia trzustki

Objawy zapalenia trzustki

nagły, gwałtowny ból w nadbrzuszu (może promieniować do pleców i łopatki)
nudności, wymioty
stan podgorączkowy
przyspieszona akcja serca

Ten najbardziej aktywny gruczoł trawienny mieści się między wątrobą a śledzioną - na tylnej ścianie jamy brzusznej. Trzustka w ciagu doby wytwarza ok. 2,5 l soku, zawierającego enzymy, służące do trawienia białek, tłuszczów i cukrów. Produkuje też 2 bardzo ważne hormony: insulinę i glukagen, które z kolei uczestniczą w zamianie części pożywienia w energię.
Trzustka to jest taki uśpiony tygrys - mówi dr n. med. Zbigniew Kowalik, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WCM w Opolu. - Określenia tego użył prof. Krzysztof Bielecki, znany w kraju specjalista chirurgii ogólnej i przewodu pokarmowego i jest ono wyjątkowo trafne. Bo jeśli nic ze strony trzustki człowiekowi nie dokucza, to wydaje się ona niegroźnym organem. Ale gdy pojawiają się w niej zmiany, to wtedy powstaje duży problem. Wprawdzie trzustkę zalicza się do narządów lepiej poznanych pod względem fizjologicznym, to jednak ciągle mamy trudności z jej leczeniem. Wynika to z jej budowy anatomicznej, położenia oraz spustoszenia, które potrafi zrobić w jamie brzusznej w przypadku wystąpienia zapalenia.

Choroby trzustki są problemem wielospecjalistycznym.

Ich leczeniem zajmują się chirurdzy, interniści i gastroenterolodzy oraz lekarze z oddziałów intensywnej terapii. Zakres ich współpracy zależy od rodzaju zapalenia, objawów i wyboru postępowania medycznego, sposobu terapii.

Najpoważniejszym problemem jest ostre zapalenie trzustki.

- Przy czym należy wyróżnić dwie postacie zapalenia - podkreśla dr Zbigniew Kowalik. - Pierwsza, obrzękowa, jest lżejsza i potrafi ustąpić po 2-3 dniach. W tym przypadku stosuje się tzw. leczenie objawowe. Ale może być też zapalenie trzustki martwiczo-krwotoczne, które jest bardzo ciężką chorobą. Tu śmiertelność sięga nawet 50 procent. Aby potwierdzić wstępną diagnozę, sprawdza się u pacjenta poziom enzymów trzustkowych. W ciężkich postaciach to jednak nie wystarcza. Wtedy rozstrzygające jest badanie tomografem komputerowym, w którym można stwierdzić obszary martwicze.

Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

Przyczyny ostrego zapalenia trzustki

kamica żółciowa - obecność kamieni w przewodach żółciowych, blokujących odpływ soku trzustkowego
nadużywanie alkoholu
Inne, rzadkie, powody to:
zażywanie sterydów, leków moczopędnych, sulfonamidów, cytostatyków
jad skorpiona
przebyta kiedyś świnka
uwarunkowania genetyczne
stany zapalne wątroby
wcześniejsze interwencje lekarskie na drogach żółciowych
nadczynność przytarczyc

Przebieg ostrego zapalenia trzustki jest dramatyczny. - U chorego dochodzi do wstrząsu spowodowanego utratą płynów, które uciekają z układu krążenia i gromadzą się wokół trzustki - tłumaczy dr Kowalik. - En- zymy zaczynają działać destrukcyjnie na samą trzustkę, która je produkuje, rozpuszczając wszystko, co tam jest. Przy dalszym postępie choroby zostają uwolnione toksyny, które osłabiają mięsień sercowy i powodują spadek ciśnienia. Dochodzi do groźnych zaburzeń w pracy płuc, nerek i wątroby. Są kłopoty z krzepnięciem krwi.
Jeżeli trzustka jest zdrowa, to wytwarzany przez nią sok trafia prosto do dwunastnicy i tam trawi pokarmy. Gdy jednak dochodzi do ostrego zapalenia - sok wycieka do jamy otrzewnowej i robi spustoszenie. - Przeżera jelito, żołądek, naczynia krwionośne, wywołując niesamowity ból - opisuje Maciej Gawor, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii WCM. - Idzie jak pożar, wypalając wszystko po drodze. Z relacji pacjentów wiem, że ból jest tak ogromny, jakby ktoś wbijał im nóż w trzewia. Martwa trzustka wygląda jak rozdeptana kiść winogron.

Leczenie ostrego zapalenia jest długie, trwa kilka miesięcy. - Najpierw podajemy choremu silne środki przeciwbólowe oraz dożylnie odpowiednią ilość płynów, by go nawodnić - tłumaczy dr Zbigniew Kowalik. - Na krótko przestajemy też pacjenta żywić, żeby wyhamować wydzielanie enzymów do przewodu pokarmowego. - Włączamy natomiast żywienie pozajelitowe, aby nie dopuścić do spalania własnych białek przez organizm.

W ciężkich postaciach pacjent wymaga podłączenia do respiratora, inwazyjnego monitorowania, może potrzebować leczenia nerkozastępczego, dlatego musi wtedy przebywać na oddziale intensywnej terapii. - Cały jego organizm zostaje zaatakowany przez rozpadającą się trzustkę, jej enzymy i powstałe toksyny, toczy się o chorego prawdziwa walka - dodaje dr Maciej Gawor. - Jeśli uda nam się podtrzymać przy pomocy aparatury podstawowe funkcje życiowe, to jest szansa, że wyprowadzimy pacjenta ze stanu zagrożenia.

Potem wkraczają chirurdzy, aby zapobiec powikłaniom septycznym. Oczyszczają jamę brzuszną z martwiczych tkanek i wykonują drenaż płynów zalegających wokół trzustki. Nie mogą tego zrobić za wcześnie, by nie wywołać zakażenia, ani się spóźnić. Muszą to optymalnie wyważyć.
- Nie da się jedną operacją wyleczyć ostrego zapalenia trzustki - zaznacza dr Kowalik. - Czasem wymaga to wielokrotnego otwarcia jamy brzusznej. Mieliśmy np. pacjenta, u którego musieliśmy to robić aż 17 razy. Wszystko zakończyło się pomyślnie.

Aby oszczędzić choremu wielokrotnego otwierania i zszywania jamy brzusznej, chirurdzy stosują
specjalne opatrunki z zamkami. Np. na kilka dni "zasuwają" ranę, po czym znowu ją otwierają i w zależności od sytuacji - ponownie ją oczyszczają, wymieniają dreny. Robią to aż do skutku. Chory przez cały ten czas przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest jednocześnie pod opieką chirurgów i anestezjologów.

Trzustce może szkodzić tłuste jedzenie

Co choremu szkodzi

potrawy tłuste, smażone
pokarmy wzdymające: fasola, banany, morele, cebula, czosnek, pory
konserwy, ciasta, kremy

Zalecenia

spożywanie posiłków w niewielkich objętościowo porcjach, ale za to częściej i - o ile to możliwe - w regularnych odstępach
dokładne przeżuwanie pokarmów
uwzględnienie w diecie wyłącznie chudych mięs i wędlin oraz ryb, a także chudego mleka i jego przetworów

Przewlekłemu zapaleniu trzustki towarzyszy jej zwłóknienie oraz nawracające bóle w nadbrzuszu.

Ból pojawia się nie tylko po jedzeniu i to on najczęściej zmusza ludzi do wizyty u lekarza - mówi Jarosław Struzik, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii, Diabetologii i Endokrynologii WCM w Opolu. - Poza tym mogą występować nudności i wymioty. Pacjenci nie mają apetytu i tracą na wadze. Rozpoznanie przewlekłego zapalenia trzustki, zwłaszcza we wczesnej fazie tej choroby, sprawia jednak pewną trudność. Potrzebna jest dokładna diagnostyka.

Podstawową przyczyną wywołującą przewlekłe zapalenie trzustki jest również - podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia - regularnie pity alkohol. Jako inne powody wymienia się: błędy dietetyczne (spożywanie w dużych ilościach tłuszczów i białek), zaburzenia przemiany materii, uszkodzenia wywołane pewnymi lekami (np. immunosupresyjnymi), nadczynność przytarczyc, zablokowanie przez kamienie dróg żółciowych, mukowiscydozę, geny.

- W przypadku alkoholu nie chodzi o kompletne upijanie się, tylko o systematyczność picia - podkreśla lek. med. Jarosław Struzik. - Osoby, które wypijają dziennie 2 lampki wina czy 2 piwa nie są alkoholikami w potocznym rozumieniu tego słowa. Ale ta regularność powoduje, że są narażone na zachorowanie.

Osoba cierpiąca na przewlekłe zapalenie musi zaprzestać picia alkoholu. Powinna ograniczyć tłuszcze w pożywieniu, żeby trzustka nie musiała się męczyć ich trawieniem.
- Z reguły u pacjentów z tym rozpoznaniem trzustka wydziela zbyt mało enzymów potrzebnych do trawienia cukrów, tłuszczów i białek, co w późnej fazie choroby objawia się biegunkami - dodaje ordynator Jarosław Struzik. - Dlatego zaleca się tym osobom regularne zażywanie sztucznych enzymów w tabletkach.

W okresie zaostrzeń chorzy cierpiący na przewlekłe zapalenie trzustki wymagają hospitalizacji. Otrzymują wtedy płyny w formie kroplówki oraz są żywieni pozajelitowo. Gdy zapalenie ma charakter żółciopochodny, istnieje możliwość usunięcia - metodą endoskopową - złogów z dróg żółciowych. Jest to tzw. gastroskopia operacyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska