Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego – korzystna oferta od PZU na sezon 2023/2024

Materiał informacyjny PZU
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z różnymi zagrożeniami. Zbyt mocny mróz w zimie, przymrozki, intensywne opady deszczu i gradu, czy też silny wiatr – to wszystko może negatywnie wpłynąć na rozwój roślin, zmniejszając plony i narażając nas na problemy finansowe. Dlatego tak ważna jest dobra ochrona ubezpieczeniowa.

Z myślą o różnych przypadkach zagrożeń, PZU przygotował specjalną ofertę dla rolników. Na klientów czekają nowości sprawiające, że ochrona przygotowana przez ubezpieczyciela bardzo się opłaci, chociażby ze względu na coraz częściej występujące w Polsce negatywne zjawiska pogodowe.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie rolne?

Ubezpieczenie rolne to polisa, która jest obecnie niezbędna ze względu na fakt, iż w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Są one szczególnie niebezpieczne w pierwszym i drugim kwartale roku. Z „Raportu Klimatycznego 2023” opublikowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń możemy wyczytać, że liczba najczęstszych zdarzeń, które spowodowały szkody rolne (w tym deszczy nawalnych, podtopień, burz, gradu, huraganów) od 2016 do 2021 roku wzrosła niemal dwukrotnie, a ich skutki były coraz poważniejsze, gdyż w tym samym czasie mieliśmy także do czynienia z prawie trzykrotnym wzrostem wartości szkód. Co więcej, takie zjawiska coraz trudniej jest przewidzieć. Nie pomagają w tym nawet najdokładniejsze prognozy pogody, a choćby byłoby to możliwe, na działania zapobiegawcze zwykle zostaje zbyt mało czasu. Rozwiązania długofalowe są z kolei bardzo kosztowne, a w wielu wypadkach wręcz nieosiągalne. To dlatego tak ważne jest posiadanie dobrze skonfigurowanej polisy chroniącej uprawy, która będzie dotowana z budżetu państwa. Obecnie rolnicy mogą skorzystać z dopłaty do składek obejmującej nawet do 65% ceny. Wystarczy jedynie postawić na towarzystwo ubezpieczeniowe, które posiada taką ofertę, np. na PZU.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia dotowanego do 65% i jaki jest jego zakres?

Ubezpieczenie dotowane z dopłatą z budżetu państwa do 65% to produkt przeznaczony dla specyficznej grupy odbiorców. W sezonie jesiennym z dopłaty do składek z budżetu państwa w ramach polisy PZU skorzystają rolnicy zajmujący się taką działalnością, jak: uprawa zboża i rzepaku,a także producenci rolni prowadzący produkcję owocową drzew i krzewów owocowych i truskawek. Dopłaty do składek dla każdej produkcji będzie obejmować jednak inne zakresy ryzyk.

  1. Zboże i rzepak – pakiet Jesień (ujemne skutki przezimowania, grad, przymrozki wiosenne), pakiet 5 ryzyk (deszcz nawalny, huragan, lawina, obsunięcie się ziemi, piorun), ujemne skutki przezimowania, susza, przymrozki wiosenne, grad lub powódź.
  2. Nasadzenia drzew i krzewów owocowych – pakiet 5 ryzyk (deszcz nawalny, huragan, lawina, obsunięcie się ziemi, piorun), ujemne skutki przezimowania, susza, powódź.
  3. Owoce drzew i krzewów owocowych oraz truskawek – pakiet 5 ryzyk (deszcz nawalny, huragan, lawina, obsunięcie się ziemi, piorun), susza, przymrozki wiosenne, lub powódź.

Warto mieć na uwadze to, że dopłata do składek z budżetu państwa nie obejmuje ubezpieczenia upraw w zakresie ryzyka ognia.

Nowości w ubezpieczeniu rolnym od PZU

Dla rolników, którzy zdecydują się na dedykowaną im polisę, PZU przygotowało na jesień 2023 liczne nowości. Pierwszą jest zniesienie udziału własnego w szkodzie w ubezpieczeniach dotowanych z dopłatą do składki z budżetu państwa. Ponadto obniżona została także minimalna obsada roślin dla żyta ozimego i jęczmienia ozimego przyjmowanych do ubezpieczenia w zakresie ryzyka ujemnych skutków przezimowania. Oprócz tego wprowadzono nowy limit do aż 35% odpowiedzialności własnej dla ryzyka przezimowania zbóż i rzepaku dla szkód całkowitych powstałych przed 15 kwietnia 2024 r. (obok innych, wcześniej dostępnych wariantów 10%, 17%, 25%).

Inne ubezpieczenia od PZU dla rolników oraz dodatkowe zniżki i udogodnienia dla klientów

Oprócz ubezpieczenia upraw w PZU dostępne są także polisy obejmujące inne zakresy działalności rolników. Wśród nich znajduje się PZU Gospodarstwo Rolne. W jej ramach rolnicy mogą skorzystać z obowiązkowego ubezpieczenia wchodzących w skład gospodarstwa rolnego budynków od ognia i innych zdarzeń losowych; ubezpieczenia mienia ruchomego w gospodarstwie rolnym (jak np. kombajnów, traktorów); czy też obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. To ostatnie działa, gdy pracownik rolnika, sam rolnik lub ktoś z jego rodziny wyrządzi szkodę innej osobie podczas pracy w gospodarstwie.

Inną polisą, która cieszy się dużą popularnością, jest także PZU Zwierzęta. Pozwala ona na ochronę zwierząt gospodarskich (w tym bydła, trzody chlewnej, koni i drobiu od różnych ryzyk). Jeśli chodzi natomiast o pakiet PZU Eko Energia, ochroni on zastosowane w gospodarstwach rolnych ekologiczne instalacje, jak fotowoltaika, kolektory słoneczne czy pompy ciepła, przed różnymi ekstremalnymi zjawiskami, typu grad i gwałtowne wichury, które uszkodzą je bezpośrednio lub wskutek np. uderzenia złamaną gałęzią czy zerwaną dachówką.

Jeśli chodzi o produkcję roślinną pod osłonami, rolnicy mogą skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej niedotowanej w przypadku uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, czy też nakładów poniesionych na założenie i utrzymanie uprawy, czyli materiału siewnego, nawozów i środków ochrony roślin. Tak kompleksowa ochrona pozwoli na spokojne prowadzenie gospodarstwa rolnego, bez obaw o dodatkowe, nieplanowane wcześniej koszty.

Z myślą o rolnikach PZU przygotowało także dodatkową promocję. Dotyczy ona osób, które ubezpieczyły budynki rolne. W sezonie jesiennym 2023 mogą one skorzystać ze specjalnej zniżki w wysokości 20% na ubezpieczenie zbóż ozimych. Zapewni to kolejne oszczędności dla gospodarstwa rolnego. Obniżki dotyczą jednak także upraw rzepaku ozimego z listy 34 gatunków zalecanych przez COBOR (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin).

Co więcej, PZU ma elastyczną formę płatności, dostępną przy ubezpieczeniach rolnych. W jej ramach bez żadnych dodatkowych kosztów klienci mogą rozłożyć składki na raty lub przesunąć termin płatności nawet na czas po żniwach. Dzięki temu producenci płodów rolnych nie muszą się martwić o swoje plony w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego – korzystna oferta od PZU na sezon 2023/2024 - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska