Ujawniono tożsamość kolejnych jeńców pochowanych na cmentarzu w Łambinowicach. Prochy mają wrócić do Włoch

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
CMJW w Łambinowicach
- Badania poszukiwawcze na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach będą kontynuowane w roku 2024 – zapowiada dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Violetta Rezler–Wasilewska. W lipcu archeolodzy okryli tam zapomnianą kwaterę włoskich żołnierzy.

Giovannini Parovidino i Luigi Norcia. Znamy już dwa nazwiska włoskich żołnierzy, którzy zmarli w niewoli na terenie niemieckiego obozu jenieckiego w Lamsdorff – Łambinowice w 1944 roku. To młodzi mężczyźni, mieli zaledwie 21 i 23 lata. Służyli w armii włoskiej pod rządami Benito Mussoliniego, Luigi na greckiej wyspie Rodos. Kiedy latem 1943 roku włoski rząd obalił Mussoliniego i zawarł rozejm z aliantami, tak jak 800 tysięcy żołnierzy włoskich trafili do niemieckiej niewoli.

Niemcy chowali jeńców włoskich na osobnej kwaterze na terenie Starego Cmentarza Jenieckiego w Łambinowicach, Na odkrycie czeka tu jeszcze 60 Włochów. Kiedy w latach 50. ubiegłego wieku włoskie władze wystąpiły o odnalezienie miejsc pochówków i ich ekshumację, odnalezienie zarośniętego i zapomnianej kwatery okazało się niemożliwe. W tym roku archeolodzy pracujący na terenie Miejsca Pamięci w Łambinowicach podjęli kolejną próbę odnalezienia tych miejsc pochówków, korzystając z nowoczesnych metod lokalizacji i starych fotografii lotniczych.

Badania archeologiczne prowadzone w lipcu pod kierownictwem dr Dawida Kobiałki w ramach projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki” okazały się sukcesem. Odkryto miejsca pochówków, przy czym badania głębsze objęły tylko dwa groby. W obu odnaleziono szczątki ludzkie i nieśmiertelniki jenieckie. Konserwatorzy z warszawskiej pracowni „Rewars” dokonali cudu.Odczytali numer z całkowicie skorodowanej jednej tabliczki. Dzięki temu, wiemy gdzie spoczął Luigi Norcia.

- Bardzo się cieszę, że przywracamy odnalezionym szczątkom ludzkim imiona, nazwiska i pamięć – komentuje Violetta Rezler Wasilewska, dyrektor CMJW w Opolu – Łambinowicach. - Taki jest cel naszych działań, aby nie deptać po grobach. Badania archeologiczne w tym miejscu będą kontynuowane w roku 2024. Wystąpimy o środki finansowe na ich prowadzenie.

W październiku cmentarz w Łambinowicach i muzeum odwiedzili przedstawiciele włoskiego Ministerstwa Obrony. To pierwsze od lat odkrycie włoskich grobów wojennych, dla tamtejszych władz to nowa sytuacja. Włochom już udało się dotrzeć do rodzin obu zidentyfikowanych zmarłych. Bliscy chcą, aby ich prochy wróciły do Włoch. Strona włoska generalnie kieruje się zasadą, że to bliscy żołnierzy będą decydować o przyszłym miejscu pochówku odkrytych i zidentyfikowanych szczątków.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska