Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej, ale wciąż mniej niż przed pandemią. Wzrost wydatków konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ogółem cudzoziemcy w pierwszych trzech kwartałach br. wydali w Polsce 11,7 mld zł. To o 36,7 proc. więcej w porównaniu rok do roku.
Ogółem cudzoziemcy w pierwszych trzech kwartałach br. wydali w Polsce 11,7 mld zł. To o 36,7 proc. więcej w porównaniu rok do roku. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Wydatki Ukraińców w Polsce w pierwszych trzech kwartałach br. są wyższe niż w całym 2020 i 2021 r. Od stycznia do września br. nasi wschodni sąsiedzi zostawili w polskich kasach 3,8 mld zł. Do poziomu z lat 2017-2019 jednak jeszcze brakuje, bo wtedy w pierwszych trzech kwartałach wynosił on średnio 5,5 mld zł. Wzrost wydatków to bezpośrednia konsekwencja agresji Rosji na Ukrainę i zwiększonej częstotliwości przekroczeń granicy.

Spis treści

Ruch na granicy polsko-ukraińskiej jest dosyć stabilny

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w trzecim kwartale br. cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 43,8 mln razy. To o 2,7 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i 29,2 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ukraińcy tylko w przedostatnim kwartale br. przekroczyli granicę z Polską 4,5 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 2,4 mln razy.

– Ruch na granicy polsko-ukraińskiej jest dosyć stabilny już od jakiegoś czasu. Podobna liczba osób każdego miesiąca wjeżdża i wyjeżdża z naszego kraju, choć saldo w październiku i listopadzie było dodatnie, co oznacza, że więcej osób do nas przyjechało. To przekłada się bezpośrednio na wydatki Ukraińców w Polsce, które w pandemii zdecydowanie spadły, a teraz wracają do trendu wzrostowego. W czasach przed COVID-19 nasi wschodni sąsiedzi co kwartał wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. Teraz w trzecim kwartale wydali 1,7 mld zł, co jest dobrą informacją, biorąc pod uwagę, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w 2019 roku – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Ukraińcy wydają coraz więcej

Jak przypominają eksperci, przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019 Ukraińcy w pierwszych trzech kwartałach roku zostawiali w Polsce ok. 5,5 mld zł. W 2020 r. ten wynik spadł do 2 mld zł, a największe tąpnięcie nastąpiło od drugiego kwartału 2020 r. i utrzymało się aż do końcówki 2021 r.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły zaledwie 1,8 mld zł. Teraz wyniki wracają do trendu wzrostowego. W ciągu trzech kwartałów wydatki Ukraińców w Polsce przekroczyły 3,8 mld zł, czyli więcej niż w całym 2020 r. i 2021 r., kiedy były odpowiednio na poziomie 2,6 i 2,9 mld zł.

Wydatki cudzoziemców w Polsce

Ogółem cudzoziemcy w pierwszych trzech kwartałach br. wydali w Polsce 11,7 mld zł. To o 36,7 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 8,5 mld zł. Patrząc na to, kto zostawiał w naszym kraju najwięcej, to w trzecim kwartale 2022 r. największy udział w strukturze zakupów miały osoby przekraczające granicę z Niemcami (4,7 mld zł), a następnie z Ukrainą (1,7 mld zł), Czechami (1,19 mld zł), Słowacją (782 mln zł), Litwą (399 mln zł), Białorusią (276 mln zł). Udział Rosji był marginalny (23 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej, ale wciąż mniej niż przed pandemią. Wzrost wydatków konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska