Unikatowy księgozbiór Jałowieckich dla WBP w Opolu

Redakcja
Małgorzata i Stanisław Jałowieccy podpisują akt przekazania księgozbioru WBP w Opolu.
Małgorzata i Stanisław Jałowieccy podpisują akt przekazania księgozbioru WBP w Opolu. Sławomir Mielnik
10 tysięcy książek i czasopism, głównie sprzed I wojny światowej i okresu międzywojnia, przekazali WBP w Opolu Małgorzata i Stanisław Jałowieccy. Księgozbiór ma charakter patriotyczny i narodowy. 40 procent to unikaty niedostępne w innych bibliotekach.

Kolekcję zgromadził Emil Kornaś, nieżyjący już profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i znany bibliofil, teść Stanisława Jałowieckiego. Zawiera ona publikacje od końca XIX wieku po pierwsze lata po II wojnie światowej.

- Po śmierci teścia kolekcję na pniu chciał kupić Krzysztof Penderecki. Rozważaliśmy też przekazanie zbiorów Bibliotece Jagiellońskiej, ale uznaliśmy, że Kraków jest bogaty w takie zbiory i lepiej, żeby trafiły one do naszego ukochanego Opola - mówił na uroczystości oficjalnego przekazania zbiorów, Stanisław Jałowiecki, znany opozycjonista z czasów PRL i pierwszy marszałek województwa opolskiego.

Liczący ok. 10 tysięcy woluminów zbiór ma charakter patriotyczny i narodowy. Obszerną jego część stanowią wydawnictwa poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Są to zarówno opracowania naukowe i popularnonaukowe, jak i publikacje okolicznościowe - np. zapis radiowych przemówień Ignacego Mościckiego z okazji rocznicy imienin Marszałka.

Bardzo dużo jest też pozycji dotyczących militariów i wojskowości. Ciekawostką jest teczka zawierająca materiały dla kadry dowódczej uczestniczącej w manewrach na Pomorzu w 1925 roku, zawierająca rozkazy, plany strategiczne i mapy. Takich materiałów nie ma w katalogu żadnej polskiej biblioteki.

Sporo jest też opracowań historycznych dotyczących Lwowa, w tym mapy i przewodniki po mieście.

- To wszystko stanowi świetny materiał źródłowy dla historyków - uważa Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP. - W imieniu mieszkańców Opolszczyzny jesteśmy wdzięczni za ten dar, który posłuży obecnym i przyszłym czytelnikom.

Kolekcja przekazana przez państwa Jałowieckich będzie dostępna w czytelni. Do biblioteki trafiła ona latem ubiegłego roku. Na razie opracowano ok. 1,5 tysiąca egzemplarzy. Do końca roku całość zostanie wprowadzona do katalogów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska