Uniwersytet Opolski dostał 7,5 mln dotacji na informatyzację i e-learning

Anna Grudzka [email protected]
- Za pieniądze z dotacji wymienimy stare komputery na nowe - mówi prof. Marek Grochalski, prorektor ds. studentów UO. (fot. Sławomir Mielnik)
- Za pieniądze z dotacji wymienimy stare komputery na nowe - mówi prof. Marek Grochalski, prorektor ds. studentów UO. (fot. Sławomir Mielnik)
Realizacja projektu ma potrwać dwa lata. Po jego zakończeniu Uniwersytet Opolski będzie mógł się poszczycić nowoczesnym sprzętem, serwerownią oraz możliwością kształcenia przez internet.

- Dzięki temu projektowi wejdziemy w XXI wiek, gdybyśmy nie podjęli wyzwania zostalibyśmy w XX - mówi prof. Marek Grochalski, prorektor ds. studentów UO.

Zanim uczelnia zaczęła się starać o unijną dotację przeprowadziła szczegółową inwentaryzację sprzętu.

Zobacz: Uniwersytet Opolski. Uczelnia otwiera się na biznes

- Okazało się, że mamy sporo do nadrobienia. W wielu budynkach trzeba wymienić nie tylko sprzęt, ale i okablowanie. Musimy też mieć nową serwerownię - mówi prof. Grochalski.

Lwia część dotacji ma też pójść na stworzenie platformy e-learningowej, która umożliwi kształcenie na odległość.

- Oczywiście nie wyobrażamy sobie, żeby dyplom można było zdobyć nie wychodząc z domu. Nauka przez internet ma być tylko uzupełnieniem - tłumaczy prof. Grochalski.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo jak będzie wyglądało kształcenie na odległość. Na uczelni mówi się o elektronicznych książkach i materiałach do wykładów oraz o interaktywnych zajęciach on-line.

- W grę wchodzą także konsultacje czy prowadzenie egzaminów przez internet. Mogłyby mieć np. formę testów. Student miałby wtedy określony czas na odpowiedź - mówi prof. Grochalski.

Zobacz: Uniwersytet Opolski. Wydział Chemii dostał prawie 2,8 miliona zł. na wyposażenie nowej siedziby

Sprzęt i platforma e-learningowa nie zapewnią uczelni wejścia XXI wiek. Najważniejsi są ludzie.

- Będziemy przeprowadzać szkolenia z prowadzenia zajęć i przygotowywania materiałów elektronicznych - mówi rektor.

Na realizację projektu uczelnia ma dwa lata. Na razie trudno stwierdzić kiedy miały by się rozpocząć pierwsze interaktywne zajęcia. - Może uda się to zrobić przed 2012 rokiem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem będziemy jedną z najnowocześniejszych uczelni w Polsce - kończy prof. Grochalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska