Uniwersytet Opolski kończy realizację platformy e-learningowej

Anna Grudzka [email protected] 77 44 32 597
Nina Dąbrowska (z prawej) i Ewelina Stochnij to studentki II roku gerontopedagogiki. Z infokiosków korzystają w czasie między zajęciami, sprawdzają pocztę, ale i forum swojego roku. (fot. Mariusz Jarzombek)
Nina Dąbrowska (z prawej) i Ewelina Stochnij to studentki II roku gerontopedagogiki. Z infokiosków korzystają w czasie między zajęciami, sprawdzają pocztę, ale i forum swojego roku. (fot. Mariusz Jarzombek)
Platforma e-learningowa umożliwi kształcenie na odległość. To szansa dla niepełnosprawnych.

O utworzeniu platformy e-larningowej, czyli takiej, która umożliwiałaby kształcenie na odległość na Uniwersytecie Opolskim mówiło się już od kilku lat. Do realizacji projektu uczelnia przystąpiła dwa lata temu. Teraz program jest już na finiszu. Oficjalne zakończenie jest planowane już na grudzień, ale wdrażanie nowatorskich rozwiązań potrwa kilka lat.

Zobacz: Opole. Zwiększ szansę na sukces. Darmowy projekt

Dzięki niemu studenci UO będą mogli zaliczać egzaminy przez internet, brać udział w zajęciach on-line, czyli nie wychodząc z domu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki możliwościom, jakie daje platforma e-learningową będą mogli na przykład odbyć telekonferencję ze swoim wykładowcą w ramach konsultacji zamiast przyjeżdżać na uczelnię.

- Oczywiście, nie można będzie zdobyć dyplomu nie wychodząc z domu. Interaktywny kontakt nigdy nie zastąpi osobistego, ale będzie go doskonale uzupełniał - mówi Stefan Marek Grochalski, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Opolskiego.

Zobacz: Akcja PIP. Młodzi pracownicy bezpieczni

Uniwersytet właśnie przygotował internetową platformę wiedzy. Za jej pośrednictwem nauczyciele akademiccy będą mogli kontaktować się ze swoimi studentami, wymieniać informacje, sprawdzać wiedzę, a także prowadzić zajęcia. Jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie będą wyglądać takie zajęcia.

- Właśnie prowadzimy szkolenie dla naszych pracowników, podczas którego dowiedzą się, jak z takich multimedialnych narzędzi korzystać. Jak przygotować swój wykład czy zorganizować - mówi prof. Grochalski.

Szkolenie jest jednym z ostatnich etapów informatyzacji uczelni. Pierwszym było wprowadzenie bezprzewodowego internetu na terenie całej uczelni. A niedawno na UO pojawiły się także kioski internetowe.

Są przystosowane dla niepełnosprawnych, zamontowane na specjalnych windach tak, by można było dostosować ich wysokość np. dla potrzeb osoby na wózku. Na terenie uczelni znajdziemy ich około 30.

Dzięki nim studenci mogą zapisać się na zajęcia czy umówić się z wykładowcą. Kioski pozwalają także korzystać z internetu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska