Uniwersytet Opolski oraz Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będą połączone? Rozmowy trwają [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski
Ministerialne dotacje dla dwóch uczelni z Opola.
Ministerialne dotacje dla dwóch uczelni z Opola. Artur Janowski
Uniwersytet i PMWSZ dzięki konsolidacji mogą liczyć na większe dotacje. Będą mieć także znacznie większe możliwości rozwoju. - Nie rozmawiamy o tym, czy się połączyć, ale o tym jak to zrobić i kiedy? - przyznaje dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu.

Temat konsolidacji uczelni pojawił się przy okazji przekazywania decyzji o wsparciu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uniwersytet Opolski dostał ponad 8,9 miliona złotych m.in. na rozwój nowych kierunków. Z kolei Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa ponad milion złotych na rozwój swojej oferty edukacyjnej.

- To kolejne 10 milionów złotych dla opolskiej nauki, to jest niezwykle ważne dla uczelni, ale również dla Opola, które chce być miastem akademickim - podkreślał Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. - Chciałbym podkreślić, że PMWSZ otrzymała milion złotych dlatego, że jej kształcenie dostosowane jest do rynku pracy. Właśnie na takiej edukacji zależy, jednocześnie musimy szukać równowagi, bo nie tylko inżynierowie, nie tylko przedsiębiorczość i technologia są ważne, ale także nauki humanistyczne są ważne.

Wiceminister podkreślił również, że choć obie uczelnie mają ogromny potencjał, to trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby go nie tylko wykorzystać, ale i wzmocnić.

- Konsolidacja uczelni jest nieuchronna, właśnie po to, aby były bardziej konkurencyjne i aby przyciągały studentów nie tylko z Polski, ale z całego świata. Chcemy sprawić, aby Opole rosło na akademickiej mapie Europy - mówił Ociepa. - Bardzo się cieszę, że na obu uczelniach jest zgoda co do tego, że konsolidacja jest konieczna i przyniesie korzyści uczelniom oraz miastu, a także całemu regionowi. Tego typu działania, będą nagradzane bardzo konkretnym wsparciem ze strony rządu.

Co ciekawe, choć o konsolidacji obu uczelni było kiedyś bardzo głośno, to potem sprawa przycichła. Tymczasem, jak przyznał profesor Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, rozmowy trwają już od ponad roku.

- Spotykały się zespoły robocze i bardzo merytorycznie dyskutowały - opowiada rektor. - Konsolidacja otwiera przed nami ogromne możliwości rozwojowe. Mamy już plan działań, dotyczący tego procesu, ale to jeszcze nie jest ten czas, aby mówić o szczegółach. Myślę jednak, że jesteśmy bliżej niż dalej i w tym roku ten proces może się odbyć.

- Nie rozmawiamy czy, ale w jaki sposób i kiedy to zrobić? - przyznaje dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ. - Planowana reforma szkolnictwa wyższego sprzyja tego typu konsolidacjom, ale na razie nie wiemy jeszcze, jak ustawa rzeczywiście będzie wyglądać, po jej przejściu przez Sejm. M.in. dlatego na informowanie o szczegółach jest jeszcze za wcześnie.

- Jeśli Opole nadal chce być miastem akademickim, a nie powiatowym, to musi mieć silne uczelnie. Cieszę się, że środowiska akademickie dojrzały do konsolidacji, to naprawdę dobrze wróży na przyszłość - ocenia wiceminister Ociepa.

POLECAMY:

Zaufaj mi. JESTEM ARCHITEKTEM...

KRÓLOWIE ŻYCIA. Tak żyli mafijni bossowie

Tak zmienia się PLAC KOPERNIKA W OPOLU

Robisz TE RZECZY w bloku? Łamiesz prawo!

Ile zarabia policjant? [ZAROBKI W POLICJI 2018]

Gdzie SUSZĄ opolscy POLICJANCI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska