Trudna sytuacja w Radiu Opole. Zdecydowano o sprzedaży aut i likwidacji części studiów terenowych

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W przypadku Radia Opole zaległości za pierwszy kwartał 2024 roku, z tytułu wstrzymanych wypłat abonamentowych, wynoszą 4,3 mln złotych.
W przypadku Radia Opole zaległości za pierwszy kwartał 2024 roku, z tytułu wstrzymanych wypłat abonamentowych, wynoszą 4,3 mln złotych. Radio Opole
17 regionalnych rozgłośni publicznego radia, w tym Radio Opole, zaapelowało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat pochodzących z opłat abonamentowych. W przypadku opolskiej rozgłośni zaległości za pierwszy kwartał tego roku, z tytułu wstrzymanych wypłat, wynoszą 4,3 mln złotych.

Chodzi o pieniądze pochodzące z abonamentu, które mają umożliwić realizację misji publicznym rozgłośniom. Według stanu na 15 kwietnia zaległości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec regionalnych rozgłośni w kraju wynoszą ponad 66 milionów złotych (chodzi o okres styczeń – kwiecień).

– Bez tych pieniędzy nie możemy skutecznie realizować misji radia publicznego zatwierdzonej przez KRRiT w planach programowych wszystkich rozgłośni na rok 2024. Nie możemy na czas regulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. To wszystko wyłącznie z jednego powodu - wstrzymania płatności KRRiT bezpośrednio na konta spółek i próby tworzenia depozytów sądowych – czytamy w apelu do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Wręczyli go, w imieniu 17 rozgłośni w kraju, przedstawiciele Radia dla Ciebie i Radia Poznań, wezwani na środowe (17 kwietnia) posiedzenie krajowej rady.

- W naszym przypadku zaległości za styczeń, luty i marzec wynoszą 4,3 mln złotych. Mamy już drugą połowę kwietnia i tych pieniędzy również nie widać, a to oznacza brak w naszym budżecie kolejnych 1,4 mln złotych – wylicza Aneta Skomorowska-Kobza, p.o. redaktor naczelna Radia Opole. – Ta sytuacja ma związek z postawieniem publicznych rozgłośni w stan likwidacji. Ale to, że nie dostaliśmy pieniędzy z abonamentu, nie zwalnia nas z realizacji misji.

Brak pieniędzy mocno komplikuje sytuację opolskiej rozgłośni, która szuka planu B, by załatać dziurę w budżecie.

- W tej chwili mamy na koncie niewielkie oszczędności i z nich żyjemy. Konieczna stała się optymalizacja kosztów, polegająca na sprzedaży niektórych samochodów oraz rezygnacji z prowadzenia niektórych studiów terenowych – wyjaśnia Aneta Skomorowska-Kobza. – Nie wiemy natomiast, co będzie dalej. Jeśli ta sytuacja potrwa, każdy kolejny miesiąc będzie powodował większe trudności.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że wszystkie 17 spółek radiowych jest wpisanych do KRS, „jest otwarta i potwierdzona ich prawomocna likwidacja, są wskazani likwidatorzy, a zatem nie istnieją żadne przeszkody formalne lub prawne do rozporządzania przez likwidatorów pieniędzmi, jakie spółki powinny otrzymać od KRRiT”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska