Urząd skarbowy przygotował propozycję zeznań podatkowych. Rozliczając się poprzez usługę "Twój e-PIT" można dostać szybciej zwrot pieniędzy

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Wideo
od 16 lat
15 lutego ruszyło rozliczenie zeznań podatkowych potocznie nazywane „akcją PIT”. Urzędy skarbowe czekają na rozliczenia do 2 maja br.

Żeby złożyć zeznanie podatkowe, nie jest konieczna osobista wizyta w urzędzie. Podatnicy mogą rozliczyć się przez internet, a jest to możliwe poprzez stronę: podatki.gov.pl.

Znajduje się tam usługa Twój e-PIT, w której podatnicy znajdą propozycję zeznania podatkowego, przygotowanego przez administrację. Można w ten sposób złożyć zeznanie PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, korzystając przy tym z ulg oraz przekazując 1,5 proc. podatku należnego na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

- Po zalogowaniu się do serwisu mamy wgląd do gotowych deklaracji - mówi Sławomira Plewka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich. - Możemy tę deklarację zaakceptować lub nanieść zmiany i wpisać dodatkowe ulgi i inne dane. Możemy też nic nie robić, wtedy 2 maja 2023 r. to rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Należy jednak pamiętać, że usługa ta nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Korzystanie z deklaracji PIT przygotowanej przez administrację nie jest obowiązkowe. Podatnicy mogą też wyliczać podatki samodzielnie i dostarczyć elektronicznie lub papierowo.

Kto chce skorzystać z możliwości złożenia deklaracji osobiście w urzędzie skarbowym może wrzucić ją do urny. Może też złożyć ją u pracownika urzędu, wcześniej umawiając wizytę, poprzez stronę podatki.gov.pl.

- Wybranie formy elektronicznej jest korzystniejsze bo przyspiesza termin zwrotu nadpłaty podatku - dodaje Sławomira Plewka. - Termin ten w przypadku zeznania papierowego wynosi do 3 miesięcy od złożenia a dla zeznania elektronicznego – 45 dni.

Żeby skorzystać z usług, wystarczy zalogować się przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), aplikacją mObywatel lub danymi podatkowym, chociaż w tym ostatnim przypadku podatnicy mają dostęp tylko do części usług.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska