Spis treści
Serwisy streamingowe od kilku lat wiodą prym na świecie pod względem rozrywki związanej z filmami, serialami itp. Nasiliło się to szczególnie w okresie pandemicznym, gdy kina były zamknięte, a ludzie niemal desperacko szukali czegoś, co zapełni im czas w czasie panujących ograniczeń. Jednocześnie, tego typu możliwość oglądania poszczególnych produkcji pod wieloma względami przewyższa klasyczną telewizję.
Wystarczy wspomnieć o braku potrzeby dostosowywania się do czasu i terminu emisji, tytuły na wyłączność czy dowolność wyboru urządzenia, na których chcemy coś obejrzeć. Choć mamy już więcej swobody, to platformy V.O.D.wciąż przyciągają swoimi zaletami użytkowników, ale obecnie też oszustów.
SMS i oszuści – możemy dużo stracić
Obecnie jedną z najpopularniejszych form oszustw są tzw. ataki phishingowe za pomocą SMS i e-mail. W największym uproszczeniu to wiadomości tekstowe, poprzez które podejmowana jest próba wyłudzenia naszych danych, np. w postaci:
- haseł;
- numerów kart kredytowych;
- danych logowania na poszczególne serwisy, w tym do banku.
W celu udostępnienia takich naszych newralgicznych danych zazwyczaj nie trzeba nawet odpowiadać na groźny SMS czy mail, a wystarczy np. kliknąć link do niej dołączony do wiadomości. Tego natomiast pod żadnym pozorem nie należy robić.
Można oczywiście zastanawiać się, dlaczego ktoś miałby podać poufne informacje w odpowiedzi na jakąś wiadomość. Otóż oszuści, wysyłając tego typu powiadomienia, najczęściej podszywają się pod poszczególne instytucje, jak:
- banki;
- dostawców internetu;
- firmy kurierskie;
- dostawców prądu, gazu i innych firm, związanych z rachunkami.
Dlatego też pamiętajmy, że tego typu podmioty niemal nigdy nie poproszą nas w wiadomości o podanie danych lub kliknięcie w link. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy włączoną SMS-ową weryfikację logowania, ale wtedy wiadomość przyjdzie bezpośrednio w odpowiedni na nasze działania, a nie bez przyczyny i kontekstu.
Podszywają się pod Netflix – uwaga na wiadomości
Zazwyczaj bywa tak, że próby popełnienia cyfrowych przestępstw przybierają formę podszywania się pod istniejące firmy i podmioty. Tak też jest w przypadku nowej fali oszustów, którzy podszywają się pod Netflix.
Link na zdjęciu poniżej z pozoru wydaje się należeć do domeny Netflix, jednak przyglądając się uważniej, zauważymy literówkę. W nazwie firmy brakuje literki „i”, ale pobieżnie spoglądając na link, można to przeoczyć, ponieważ nasz mózg ma tendencję do skracania procesu czytanych słów, jeśli są one podobne do znanego nam doskonale określenia.
Oszuści obecnie podszywający się pod platformę Netflix wysyłają wiadomości sugerujące wygaśnięcie subskrypcji i konieczności jej odnowienia. Absolutnie w żadnym wypadku nie należy odpowiadać na te wiadomości lub klikać w link i to nie tylko z powodu różnicy w nazwie domeny, czy generalnym zagrożeniu związanym z używaniem takich odnośników. Dlaczego więc jeszcze? Ponieważ firma Netflix nigdy nie przypomina wiadomościami SMS o końcu subskrypcji.
Uwaga, fałszywa strona Netflix
W przypadku popularnego serwisu streamingowego musimy uważać także na nowe zjawisko związane z kolejną metodą oszustów cyfrowych. Chodzi mianowicie o fałszywe serwisy internetowe podszywające się pod Netflix, ale też inne popularne platformy V.O.D. i do słuchania muzyki. Przed tym procederem ostrzega m.in. polski Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV na serwisie X (były Twitter).
Okazuje się, że w tym przypadku również głównym sposobem weryfikacji autentyczności jest dokładne przeczytanie nazwy domeny i w przypadku pojawienia się literówek lub dziwnych dopisków do oryginalnej nazwy, nie należy wchodzić na tego typu stronę internetową. Czym to jednak grozi? Podanie danych na fałszywej stronie Netflix i innych, wymagających logowania, może skończyć się nawet utratą środków na koncie bankowym.
W przypadku obecnych oszustów trzeba mieć się więc na baczności i nawet gdy otrzymana wiadomość bądź znaleziony serwis wydają się wiarygodne, należy podchodzić do nich choć trochę sceptycznie. Zagrożenie jest bowiem poważne, a w konsekwencji niezachowania ostrożności możemy nawet stracić dorobek naszego życia oraz wpaść w długi.
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?