- Każda osoba, która zmieni swoje dane osobowe lub adres zamieszkania powinna do dwóch tygodni złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. To pozostaje bez zmian w porównaniu z zeszłym rokiem. Nowością jest zmiana, że po trzech miesiącach od tego zdarzenia dowód osobisty jest unieważniany z urzędu - tłumaczy Ewa Morawska - Jerye, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych w Urzędzie Miasta Opole.
Dokument należy wymienić m.in. zmieniając nazwisko i adres. Inne jednostki organizacyjne, jak urząd stanu cywilnego, mają obowiązek przekazywania informacji o zmianach w osobowych do referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych. - Pierwsze już do nas wpłynęły. Ponieważ zmiana obowiązuje dopiero od tego roku, dotyczą one osób, które zmieniły swoje dane w styczniu - tłumaczy kierownik.
Od następnego roku wyrobienie dowodu osobistego będzie bezpłatne. Do tego czasu za nowy dokument trzeba zapłacić 30 zł. Po złożeniu wniosku i dołączeniu zdjęć, po niespełna miesiącu otrzymuje się nowy dowód.
Jednak nie wszystkim zależy na jego posiadaniu. Stare dowody należało wymienić do końca 2007 roku. W Opolu jest ponad 4 tysiące osób, które jeszcze tego nie zrobiły. - W mocy prawa ten dokument nie istnieje - mówi Morawska - Jerye.
Osoba, której dowód osobisty utracił ważność może mieć problemy z wzięciem kredytu, czy zakupami na raty. - Taka osoba traci wiarygodność - dodaje Morawska - Jerye.
- Ja swój wymieniłem od razu i nie mam problemów z załatwieniem sprawy w urzędzie czy na poczcie - podsumowuje Krzysztof Kowaliw z Opola.