Uzdrowiska w PRL-u - te miejsca cieszyły się ogromną popularnością. Przybywały tam tłumy Polaków. Zobacz ZDJĘCIA -

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Uzdrowiska w PRL-u cieszyły się ogromną popularnością. Co roku przybywały tam tłumy Polaków, którzy korzystali z kuracji, a także walorów przyrodniczych. W uzdrowiskach spędzali swój wolny czas, odpoczywali, regenerowali siły oraz poddawali się licznym zabiegom, dzięki którym mogli poprawić swój stan zdrowia. Wiele stosowanych tam praktyk różniło się od aktualnie realizowanych - przez lata zmienił się styl i rodzaj prowadzonych kuracji. Jak można zobaczyć na starych fotografiach, ówczesne uzdrowiska, podobnie jak dzisiaj, wyróżniały się architektonicznie. Przejrzyj zdjęcia archiwalne, przedstawiające polskie uzdrowiska w czasach PRL-u.

Dziś do uzdrowisk jeździmy na profesjonalne zabiegi

Aktualnie do uzdrowisk przyjeżdża się o każdej porze roku, w zależności od wyznaczonego terminu. W sezonie letnim bądź zimowym można spotkać tam również wielu turystów oraz miłośników narciarstwa. Każdy jednak, kto przybywa do sanatorium poddawany jest konkretnym zabiegom, których cel stanowi poprawa stanu zdrowia pacjenta oraz w niektórych sytuacjach także powrót do sprawnego funkcjonowania organizmu. Pobyt w uzdrowisku polega zatem przede wszystkim na udziale w różnych kuracjach, z zastosowaniem na przykład fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, bodźców klimatoterapeutycznych czy borowiny.

Ponadto, osoby przebywające w sanatorium mają też możliwość skorzystania na przykład z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, kuracji pitnych oraz inhalacji, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, krioterapii, masażu leczniczego czy też zawijań oraz okładów. Niektórzy uczęszczają również na zajęcia rehabilitacyjne, dzięki którym łatwiej wracają do codziennej aktywności. Dodatkowym atutem uzdrowisk są oczywiście walory przyrodnicze, jakich nie brakuje w tych pięknych zakątkach Polski.

Kilkadziesiąt lat temu przyjeżdżano tam na wakacje

Obecnie do uzdrowisk przyjeżdżają osoby w różnym wieku, które potrzebują poprawić swój stan zdrowia, jaki uległ pogorszeniu między innymi w wyniku obecności chorób przewlekłych bądź oddziaływania czynników zawodowych – związanych z charakterem pracy lub miejscem jej wykonywania. Bardzo często pobyt w uzdrowisku staje się konieczny ze względu na rozmaite urazy, doznane na przykład wskutek wypadku. Poza tym, do placówek tego typu kierowani są również ludzie, którzy potrzebują specjalistycznych zabiegów w ramach procesu regeneracji po odbytych chorobach, operacjach, nieszczęśliwych czy nagłych zdarzeniach albo doznanych urazach.

W czasach PRL-u uzdrowiska cieszyły się dużą popularnością szczególnie w czasie wakacji, kiedy to przyjeżdżano w te urocze miejsca w ramach wyjazdów zakładowych albo do sanatoriów. Co roku przybywały tam tłumy Polaków, którzy korzystali z kuracji, a także walorów przyrodniczych tych pięknie położonych zakątków kraju. W uzdrowiskach spędzali oni swój wolny czas, odpoczywali, regenerowali siły oraz poddawali się licznym zabiegom, dzięki którym mogli poprawić swój stan zdrowia. Wiele stosowanych tam wtedy praktyk różniło się od aktualnie realizowanych, bowiem przez wiele lat zmienił się styl i rodzaj prowadzonych kuracji, które obecnie są wspomagane nowoczesnymi metodami oraz sprzętem.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające polskie uzdrowiska w czasach PRL-u. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak tam było kiedyś!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska