W 2021 opolski ZUS wypłacił niemal 11,7 tys. zasiłków pogrzebowych dla mieszkańców regionu. To o 2 tysiące więcej, niż przed pandemią

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
43,8 mln zł wypłacono na zasiłki pogrzebowe w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. W 2020 roku było to 40,8 milionów złotych.

- Wówczas zrealizowaliśmy niecałe 9,5 tys. przelewów związanych z kosztami pogrzebu, a ich wartość nie przekroczyła 38 milionów złotych – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

O zwrot kosztów związanych z organizacją pogrzebu mogą się ubiegać nie tylko członkowie rodziny zmarłego. Prawo do tego ma też pracodawca, dom pomocy społecznej oraz jednostka samorządu terytorialnego gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego. Pieniądze może dostać nawet obca osoba, jeśli udowodni, że poniosła koszty związane z pochówkiem.

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmienia się od marca 2011 r. i wynosi 4 tys. zł. Świadczenie nie jest wypłacane z urzędu, lecz na wniosek.

Gdy wydatki ponosi najbliższy członek rodziny, to niezależnie od faktycznych kosztów związanych z pochówkiem, zasiłek będzie wypłacony w wysokości 4 tys. zł. Jeżeli koszty pogrzebu pokrywa pracodawca zmarłego, dom pomocy społecznej lub gmina, wówczas zasiłek przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak maksymalnie do kwoty 4 tys. zł.

Te same regulacje obowiązują gdy koszty pogrzebu bierze na siebie inna osoba niż członek rodziny. W sytuacji, gdy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy będzie podzielony między te osoby lub podmioty proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska