W czasie upałów pamiętaj o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody. Jak nauczyć kota, żeby pił więcej?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Upały są groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Dlatego trzeba pamiętać, aby zapewnić im w tym czasie odpowiednią ochronę.
Upały są groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Dlatego trzeba pamiętać, aby zapewnić im w tym czasie odpowiednią ochronę. pixabay.com
W czasie upałów pamiętajmy o zapewnieniu psom dostępu do świeżej wody i nie wyprowadzajmy ich na spacer w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej – apeluje weterynarz Maria Spółczyńska. Dodała, że sierść pełni u psów funkcję termoizolacyjną i nie należy ich golić do gołej skóry. A co z kotami, które z reguły piją mniej wody niż psy?

Spis treści

– Kiedy temperatura powietrza wzrasta, właściciele psów i kotów powinni pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach: zapewnieniu zwierzętom stałego dostępu do świeżej wody i o unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest najgoręcej, czyli pomiędzy godziną 11 a 16 – wyjaśniła weterynarz Maria Spółczyńska.

Jak zadbać o psa w czasie upałów?

Aby zachować świeżość, woda w misce powinna być wymieniana kilka razy dziennie. – Można do tej wody dorzucić kostki lodu, by pies mógł się ochłodzić – dodaje weterynarz.

Według Spółczyńskiej, na dłuższy spacer z psem należy udać się w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa.

– Pomiędzy godziną 11 a 16 lepiej zrezygnować ze spaceru. Jeżeli już musimy wyjść na spacer właśnie wtedy, pamiętajmy, by wychodzić na krótko, spacerować w cieniu, wśród zieleni i – oczywiście – wziąć ze sobą wodę, najlepiej w specjalnej butelce przeznaczonej dla psów – stwierdziła.

Właściciel może również kupić psu specjalną matę chłodzącą, a także mrozić podawane mu przysmaki. Najlepiej też nie strzyc psów licząc, że to pomoże im się nie przegrzać. – Nie każdy wie, że sierść pełni również rolę termoizolacyjną. Jeśli ostrzyżemy psa do gołej skóry to tak, jakbyśmy sami rozebrali się do naga i wystawili na silne słońce bez kremu z filtrem – powiedziała.

Zdaniem Spółczyńskiej, dobrym pomysłem nie jest także polewanie psa lodowatą wodą lub wrzucanie go do jeziora, kiedy jest rozgrzany.

– Takie działanie może spowodować, że zwierzę dozna szoku termicznego. Można natomiast położyć psu na szyję mokrą chustkę lub pozwolić mu pomoczyć łapy w jeziorze czy w morzu – wyjaśniła.

Jeśli chcemy zabrać psa na plażę, należy to zrobić rano lub wieczorem. – Nie opalajmy się z psem na plaży w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej. To zresztą rada, która odnosi się również do ludzi – przestrzega weterynarz.

A co jeśli pies dozna udaru słonecznego? Konieczna jest konsultacja z weterynarzem. – Objawami hipertermii może być wyczerpanie, bardziej niż zwykle intensywne dyszenie, zwiększone wydzielanie silny, wymioty, biegunka. W skrajnych przypadkach może dojść od omdlenia, drgawek lub śmierci – wymienia Spółczyńska.

Jak pomóc kotu w czasie upałów?

Właściciele kotów powinni pamiętać, że te zwierzęta z natury piją mniej wody. Jednak można je do tego zachęcać, np. podając wodę w specjalnej fontannie, która będzie dla kota dodatkową atrakcją.

Koty chłodzą się same poprzez wylizywanie futerka. Jeśli jest szczególnie gorąco, można mu pomóc, pocierając jego sierść zwilżonym ręcznikiem. Będzie to podobny efekt i dodatkowe schłodzenie rozgrzanego zwierzaka. W upały nie zmuszajmy też kociaka do zabawy, nadmierny wysiłek nie jest wskazany.

W przypadku kota, podobnie jak z psem, możemy do miseczki z wodą wrzucić kostki lodu, to dobra metoda, szczególnie jeśli wychodzimy z domu na dłużej. Dzięki kostkom lodu woda będzie chłodna dłużej. Kocie przysmaki, zwłaszcza kremy w saszetkach można zamrozić i serwować jak lody do lizania i chłodzenia. Przy kocim posłaniu można też położyć butelkę z zamrożoną w środku wodą, co będzie stanowić dodatkowe źródło ochłody.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W czasie upałów pamiętaj o zapewnieniu psu stałego dostępu do świeżej wody. Jak nauczyć kota, żeby pił więcej? - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska