W Gdańsku rozpoczęło się EuroSkiills 2023

Materiał informacyjny FRSE
To ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.

- To niesamowita droga, jaką przeszliśmy - mówił do zgromadzonych na Polsat Plus Arenie dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zazwyczaj gospodarze EuroSkills mają na przygotowanie imprezy cztery lata, Polska miała szesnaście miesięcy.

- Było przed nami wiele wyzwań, ale nie poddaliśmy się - dodał Poszytek.

W Gdańsku rozpoczęło się EuroSkiills 2023. To ósma edycja odbywającego się co dwa lata konkursu – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.

od 16 lat

W dniach 5-9 września Gdańsk gości 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy biorą udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach, m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Worldskills Europe, Worldskills Poland, Miasto Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk oraz AmberExpo.

Gdańsk ma już doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń. W 2021 roku AMBEREXPO gościło polskie eliminacje do konkursu WorldSkills w Szanghaju, natomiast w ubiegłym roku odbyły się zawody SkillsPoland, czyli eliminacje do tegorocznego EuroSkills Gdańsk 2023.

Marek Zając, wiceprzewodniczący SkillsPoland chwalił Gdańsk, nazywając je "europejskim z serca miastem".

- Nie moglibyśmy sobie wyobrazić lepszego miejsca na organizację SkillsEurope.

Wtorkowa ceremonia otwarcia rozpoczęła się od parady przypominającej inaugurację igrzysk olimpijskich. Przedstawiciele wszystkich krajów - prowadzeni przez wolontariuszy, niosących tabliczki z nazwami państw - wychodzili na środek sceny - niektórzy w strojach narodowych - jak Austriacy - inni w marynarkach - jak Francuzi czy Polacy. Reprezentacja gospodarzy - jak w przypadku igrzysk - zaprezentowała się jako ostatnia.

I podobnie jak na IO, także podczas inauguracji EuroSkills Gdańsk 2023, zawodnicy oraz sędziowie/eksperci złożyli przysięgę. Tych pierwszych reprezentowali przedstawiciele Danii i Grecji, tych drugich Polski oraz Luxemburga.

Uczestników EuroSkills Gdańsk 2023 przywitała Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe. Finka podkreśliła, że wspieranie młodych ludzi w rozwoju umiejętności zawodowych przyświeca działaniom organizacji.

- Wierzymy, że dzięki umiejętnościom można zmieniać świat - powiedziała Ripattila. - EuroSkills to trampolina do jeszcze większego sukcesu zawodowego.

Przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe przypomniała, że uczestnicy wydarzenia mają za sobą często lata pracy, która pozwoliła im dojść do rywalizacji na o tytuł najlepszych w Europie.

- Ale pamiętajcie, bez względu na to, czy uda się wam wygrać czy nie, każdy z was jest już mistrzem - dodała Ripattila.

Obecnym na Polsat Plus Arenie zaprezentowano filmiki motywacyjne od wybitnych polskich sportowców. Do zgromadzonych przemówili łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka, koszykarz Marcin Gortat oraz kierowca rajdowy Kuba Przygoński.

Do widzów ze sceny przemówili też m.in. Dan, repezentujący przed laty Wielką Brytanię.

- Reprezentujecie swój kraj, swoje rodziny i siebie samych - powiedział. - To moment, którego nie zapomnicie, coś, co zrozumieją tylko ci, którzy brali udział w tym wydarzeniu. Gratulacje, że doszliście do tego etapu.

- Nie ma jednej drogi do sukcesu, ani jednej jego definicji - mówiła ze sceny Sylwia, która reprezentowała Polskę w Budapeszcie w 2019 roku.

- Rywalizacja jest tak trudna, jak ta olimpijska. Do tego dochodzi stres, jest telewizja, chodzą ludzie. Ale równocześnie rośnie pewność, że rozwijasz się - mówił dzień później João Teixeira, medalista z Portugalii. - Skupcie się nie tylko na rywalizacji, ale poznawajcie nowych ludzi, nowe kultury. Cieszcie się każdą chwilą, to tylko kilka dni - mówił Portugalczyk zapytany o radę, jaką dałby uczestnikom EuroSkills.

Patryk Rudź, który niegdyś reprezentował Polskę, teraz jest po stronie organizatorów, także podzielił się swoimi spostrzeżeniami: - Każdy z nas ma wewnętrzny ogień, który nakręca nas do osiągania niemożliwych celów. Nie zawsze jest łatwo, ale uwierzcie, to jest tego warte.

dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, podczas konferencji prasowej, przypomniał, że podczas EuroSkills Gdańsk 2023 uczestnicy rywalizują zarówno w tradycyjnych konkurencjach, jak gotowanie czy elektryka, ale i w „zawodach przyszłości” jak cloud computing (chmura obliczeniowa).

Dyrektor generalny FRSE podkreślał, że EuroSkills to miejsce, w którym spotykają się dwa sektory - edukacyjny i gospodarczy. Bez bliskiej kooperacji między tymi sektorami, nie byłoby możliwe szkolenie ludzi i zapewnienie im lepszego rozwoju.

Zwycięzców poszczególnych dyscyplin poznamy w sobotę, 9 września podczas ceremonii zamknięcia, która odbędzie się na Polsat Plus Arenie. Także wówczas zostaną wręczone medale. Wstęp na wydarzenie jest wolny, wystarczy się zarejestrować. Na scenie wystąpi Kamil Bednarek i zespół Sound’n”Grace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W Gdańsku rozpoczęło się EuroSkiills 2023 - Dziennik Bałtycki

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska