W Gzowskim świętowano Europejski Dzień Geodety

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Uczniowie Gzowskiego mają nadzieję, że rozrywkowo-zawodowa impreza stanie się nową szkolną tradycją.
Uczniowie Gzowskiego mają nadzieję, że rozrywkowo-zawodowa impreza stanie się nową szkolną tradycją. Gzowski
Uczniowie przygotowali satyryczne pokazy na temat pracy geodetów, mierzyli odległości w jednostkach naturalnych i rozwiązywali geokalambury.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Dzień Europejskiego Geodety przypada 5 marca. Ustanowiła go w 2012 roku Europejska Organizacja Geodetów w rocznicę (w tym roku już 503) urodzin Gerarda Merkatora - jednego z najwybitniejszych kartografów.

Uczniowie klas geodezyjnych Publicznego Technikum nr 1 w Opolu uczcili ten dzień przygotowując pokazy satyryczne o pracy geodetów na różnych kontynentach. Wylosowano Azję, Amerykę Północną, Antarktydę i Afrykę. Praca geodetów azjatyckich okazała się najbarwniejsza, w Ameryce dzielenie działek jest dwuznaczne, a na Antarktydzie przenikliwe zimno dalece utrudnia pracę.

Rozegrano szereg konkurencji sprawnościowych, np. rybobranie (zwijanie ruletki na czas), krawiectwo ciężkie (przekłuwanie balonów szpilką z zawiązanymi oczami), pomiar odległości w jednostkach naturalnych (stopy, łokcie, wzrost kolegi), ustawianie tachimetru na czas, kot w worku (rozpoznawanie, z zawiązanymi oczami, przedmiotów luźno związanych z pracą geodety).
Nie zabrakło zadań intelektualnych jak geokalambury, rysowanie mapy Polski z pamięci, określanie wzrostu pana dyrektora, czy pisanie decyzji administracyjnej sankcjonującej prawo uczniów do ściągania w środę, w czym najmocniejsi okazali się pierwszoklasiści.

Wszystkie konkurencje były punktowane. W ogólnej klasyfikacji zwyciężyła klasa IV, która w nagrodę w następnym tygodniu chroniona była przed wszelkimi zakusami nauczycieli, chcących przypadkiem zapytać lub zrobić kartkówkę.

Rozdane zostały też szkolne nagrody "Lasery" w siedmiu kategoriach, np. "Złotousty" (za niezapomniane wypowiedzi), "Skryba" (wyjątkowy charakter pisma) czy w najbardziej prestiżowej "Główny Geodeta Szkoły".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska