W hołdzie bohaterom. Dziś XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Na symbolicznym dystansie 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty, biegną w niedzielę w całym kraju uczestnicy Biegu "Tropem Wilczym".
Na symbolicznym dystansie 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty, biegną w niedzielę w całym kraju uczestnicy Biegu "Tropem Wilczym". PAP/Rafał Guz
W niedzielę po raz jedenasty odbywa się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". To największe tego rodzaju przedsięwzięcie. Bieg organizowany jest już w blisko tysiącu miejsc na całym świecie. Do uczestników i organizatorów wydarzenia zwrócił się prezydent Andrzej Duda.

"Największy bieg pamięci"

Na symbolicznym dystansie 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty, biegną w niedzielę w całym kraju uczestnicy Biegu "Tropem Wilczym". Inicjatywa upamiętnia żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

W Warszawie Bieg "Tropem Wilczym" odbywa się w Forcie Bema. Uczestnicy oprócz koronnego dystansu 1963 metrów, będą mogli wziąć udział w biegach na 5 i 10 km. Również w innych miastach dystansowi symbolicznemu będzie często towarzyszyła możliwość sprawdzenia swoich sił na dłuższej trasie. Bieg odbywa się również poza granicami Polski m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Austrii.

Rzeczniczka Biegu Barbara Konarska przed zmaganiami poinformowała, że do pokonania pierwszego odcinka o długości 10 km zapisało się około 400 osób. – Mało kto z was pamięta, że pierwszy bieg, który organizowaliśmy 10 lat temu, to była ziszczona idea w postaci kilkunastu osób, które pobiegły leśnym plenerem – powiedziała. – Kilkanaście osób, a dzisiaj ma być 1,5 tysiąca uczestników – zauważyła. Dodała, że obecnie bieg organizowany jest w prawie tysiącu miejsc na całym świecie. – To największy bieg pamięci. W drugiej edycji było już prawie 2000, trzecia rozbiegła się po Polsce, a czwarta wybiegła na wszystkie kontynenty –dodała.

– Jeżeli ktoś biegnie po raz kolejny wie, że kiedyś odrabialiśmy zaszłość edukacyjną, bo o tym kim są Żołnierze Wyklęci wiedziało niewiele osób, teraz są oni w podręcznikach, wiemy dla kogo biegniemy, ale w tej i poprzedniej edycji mówimy o tym, że Żołnierze Niezłomni walczyli z komunistycznym totalitaryzmem. Dokładnie z tym samym, z którym walczy teraz Ukraina – zwróciła uwagę

.

Konarska dodała, że "dokładnie ten sam agresor jest teraz aktywny po naszej wschodniej stronie". – My dzisiaj bardzo świadomie możemy jeszcze bardziej docenić zapał naszych Żołnierzy Wyklętych. To nie tylko są nasi bohaterzy, z których jesteśmy dumni, ale też liderzy motywacji, którą można mieć przez cały czas walcząc z tym samym agresorem – wskazała.

Prezydent o biegu "Wilczym Tropem": Przyczynia się do popularyzacji wiedzy o bohaterach

List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" napisał prezydent Andrzej Duda. List po przebiegnięciu przez uczestników pierwszego dystansu odczytała Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Niezależność. "Gratuluję Państwu sukcesu imprezy, która już od 10 lat, na symbolicznym dystansie 1963 metrów, wspaniale przyczynia się do popularyzacji wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego. Łączę się z Państwem, składając hołd uczestnikom drugiej konspiracji i oddając cześć ich heroicznej walce o niepodległą Polskę" – napisał Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że "1 marca został wybrany na datę święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako rocznica śmierci przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim, zgładzonych w 1951 roku".

Dodał, że "tegoroczne obchody przypominają także o rocznicach dwóch innych wydarzeń, stanowiących główne cezury zrywu".

Polecjaka Google News - Portal i.pl

"I tak, 26 sierpnia minie 80 lat od zdradzieckiego pojmania przez Sowietów por. Antoniego Burzyńskiego 'Kmicica', który został następnie zamordowany, a jego podkomendni rozbrojeni, rozstrzelani lub wcieleni siłą do czerwonej partyzantki. Dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w 1943 roku nad Jeziorem Narocz, uznaje się za pierwszy jawny akt agresji Rosji Sowieckiej wobec Armii Krajowej. Doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy okręgu wileńskiego AK, na czele z legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem 'Łupaszką', w oczach których komunistyczna Moskwa nie mogła być już odtąd 'sojusznikiem naszych aliantów', lecz stała się drugim obok hitlerowskich Niemiec śmiertelnym wrogiem i okupantem" – wskazał prezydent.

Przypomniał, że "z kolei 21 października przypadnie 60. rocznica śmierci ostatniego z leśnych, Józefa Franczaka 'Lalka', który poległ w walce z siłami milicji i aparatu bezpieczeństwa. Między tymi wydarzeniami i datami między 1943 a 1963 rokiem zamyka się epopeja narodowego powstania przeciwko czerwonym najeźdźcom i okupantom oraz funkcjonariuszom obcego, narzuconego naszemu narodowi reżimu.

Andrzej Duda dziękuje uczestnikom biegu "Wilczym Tropem"

"Dziękuję też badaczom za przywracanie świadomości społecznej prawdziwych patriotów i wytrwałe poszukiwanie szczątków zamordowanych. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę chociaż część z nich wprowadzić na należne im miejsce w panteonie narodowym. I jestem przekonany, że pamięć o nich będzie trwać w sercach Polaków, przekazywana z pokolenia na pokolenie" – podkreślił.

Pierwszy Bieg "Tropem Wilczym" odbył się w 2013 r. Jego organizatorem jest Fundacja "Wolność i Demokracja". Idea Biegu to honorowanie Żołnierzy Niezłomnych, których konkretne sylwetki oraz historie są podczas tej inicjatywy przybliżane.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W hołdzie bohaterom. Dziś XI Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska