W Muzeum Wsi Opolskiej można oglądać wystawę Obrazy fabryczne

fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik
Muzeum Wsi Opolskiej przypomina obrazy i obrazki, które dekorowały mieszkania naszych rodziców, dziadków i pradziadków.

"Obrazy fabryczne" to oleodruki z lat 1889 - 1940, w większości o tematyce religijnej. Kto nie widział św. Magdaleny pokutującej w grocie, ostatniej wieczerzy według Leonarda da Vinci, najświętszych serc Maryi i Chrystusa czy Anioła Stróża, przeprowadzajacego dzieci przez kładkę? Takie przedstawienia nader często występowały w dawnych wnętrzach mieszczańskich i wiejskich izbach, wzmagając religijność, a przy okazji kształtując gust i wyobraźnię.

Na wystawie znalazł się także nieco skromniejszy dział obrazów świeckich: scena szczęśliwego macierzyństwa z dzieckiem o twarzy cherubinka, "Anioł Pański" według J. F. Mileta, scenki rodzajowe, niejednokrotnie z podtekstem dydaktycznym.

Zbiór pochodzi z Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum w Gliwicach i od prywatnych kolekcjonerów. Został wyposażony w katalog autorstwa Elżbiety Oficjalskiej z Muzeum Wsi Opolskiej, komisarza wystawy.

I w atrakcyjne "spoiwo" w postaci scenografii Andrzeja Czyczyły. Działy tematyczne otrzymały dyskretną oprawę w postaci zróżnicowanych ścian imitujących mieszkalne, pojedynczych mebli lub ich fragmentów, drobnych rekwizytów. To wszystko przenosi nas w świat miniony, owiany smugą melancholii.

Poznajemy tajemnice litografii, sposoby zdobienia obrazów (efektowne tekturowe złote koronki okalające wizerunki świętych, połyskujące elementy z miki, wstawki z tkaniny). A także, co szczególnie cenne, relacje człowieka z "tamtym światem", jego marzenia o rzeczywistości kolorowej, uładzonej harmonijnej. Swego czasu obrazy fabryczne spełniały także potrzebę posiadania dzieł sztuki. Poprzez reprodukcje, dzięki warstwie werniksu, który imitację czynił bardziej wiarygodną, pod skromnymi dachami zagościli na masową skalę Michał Anioł, Rembrandt i inni.

Ekspozycja gości w spichlerzu z Grudyni. Pozostanie tam do końca sezonu. Skansen czynny od 10 do 18. W poniedziałek do 15.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska