W Oleśnie ulepili kościół z piernika [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Makietę kościoła św. Anny z piernika można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym. Do muzeum przekazał ją Horst Chwałek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie. Piernikowy kościół wykonany został w zawodówce pod kierunkiem Wiesławy Kuchty przez uczennice Technikum Gastronomicznego: Angelikę Oblong, Karolinę Ochman, Aleksandrę Plewińską, Justynę Skorupę, Aleksandrę Wrzeszcz i Justynę Znaj.
Makietę kościoła św. Anny z piernika można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym. Do muzeum przekazał ją Horst Chwałek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie. Piernikowy kościół wykonany został w zawodówce pod kierunkiem Wiesławy Kuchty przez uczennice Technikum Gastronomicznego: Angelikę Oblong, Karolinę Ochman, Aleksandrę Plewińską, Justynę Skorupę, Aleksandrę Wrzeszcz i Justynę Znaj. Oleskie Muzeum Regionalne
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie ulepili z piernika makietę słynnego XVI-wiecznego drewnianego kościoła świętej Anny.

Makietę kościoła św. Anny z piernika można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym, ponieważ do muzeum przekazał ją Horst Chwałek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Piernikowy kościół wykonany został w oleskiej zawodówce pod kierunkiem Wiesławy Kuchty przez uczennice Technikum Gastronomicznego: Angelikę Oblong, Karolinę Ochman, Aleksandrę Plewińską, Justynę Skorupę, Aleksandrę Wrzeszcz i Justynę Znaj.

Swoje dzieło uczniowie zatytułowali „Oleską różę zaklętą w piernik”. Jest to parafraza książki Ewy Cichoń i Mirosława Dedyka o zabytkowej świątyni: „Oleska róża zaklęta w drewno"

Do zrobienia kościoła z piernika użyto: 9,5 kg mąki, 4 kg miodu, 24 paczki przypraw do pierników, 38 jaj, 3 paczki kakao, 10 kostek margaryny, 4 kg cukru, a także sodę, amoniak i proszek do pieczenia.

Kościół św. Anny w Oleśnie to zabytek klasy zerowej, najoryginalniejszy z licznych drewnianych kościołów na Opolszczyznie. Nazwany został „różą zaklętą w drewno” ze względu na swój niezwykły kształt.

Z głównej części kościoła przechodzi się łącznikiem do miejsca, w którym świątynia rozwidla się na pięć części. Pięć kaplic tworzy właśnie kształt róży, która jest symbolem Olesna.

Niezwykły kształt najlepiej widać z lotu ptaka. Ale kto nie lata samolotem, może obejrzeć makietę kościoła, ustawioną wewnątrz świątyni, a teraz także piernikową makietę w Oleskim Muzeum Regionalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska