Tak 100 lat temu wyglądało Olesno. Miasto nosiło wówczas nazwę Rosenberg. Miasto wyglądało wtedy całkiem inaczej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- Jest to pokolorowane cyfrowo przez Jacka Kucharczyka oryginalnie czarno-białe zdjęcie, pochodzące ze zbioru ponad 28 tysięcy unikatowych fotografii Górnego Śląska z ośrodka Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln (Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk w Opolu) - mówi Piotr Górok, znawca dziejów Olesna.
- Jest to pokolorowane cyfrowo przez Jacka Kucharczyka oryginalnie czarno-białe zdjęcie, pochodzące ze zbioru ponad 28 tysięcy unikatowych fotografii Górnego Śląska z ośrodka Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln (Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk w Opolu) - mówi Piotr Górok, znawca dziejów Olesna. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, koloryzacja: Jacek Kucharczyk
100 lat temu Olesno nazywało się Rosenberg i leżało w granicach Niemiec. W mieście była duża synagoga, dwupiętrowy dworzec kolejowy oraz ratusz z wysoką wieżą, w której było miejskie archiwum. Dzisiaj te wszystkie budynki możemy zobaczyć tylko na archiwalnych fotografiach.

Olesno liczyło przed II wojną światową ponad 7 tysięcy mieszkańców. Było miastem powiatowym, a powiat oleski wyglądał wtedy zupełnie inaczej, niż dzisiaj. Granice powiatu oleskiego sięgały bowiem od Bogacicy, Wierzchów i Szum po Zębowice i Lasowice Wielkie.

Na początku XX wieku ulice Olesna były brukowane, wieczorem oświetlały je lampy gazowe, dopiero z biegiem lat zastępowane przez latarnie elektryczne.

W mieście pojawiały się pierwsze samochody. Przedwojenny taksówkarz Gustaw Sorich miał aż cztery samochody! Wszystkie auta zostały mu potem zarekwirowane w czasie II wojny światowej przez wojsko.

Najwyższe budynki w mieście były dwupiętrowe. Wyżej sięgały tylko wieże kościelne, wieża ciśnień oraz wieża na Ratuszu (spalona w 1945 roku).

- Willowa ulica Dworcowa, czyli Bahnhofstrasse, przed wojną ciągnęła się od dworca aż do Rynku - mówi Jan Piech, miłośnik historii Olesna i kolekcjoner przedwojennych widokówek.

Dworzec kolejowy w Oleśnie też nie zachował się w dawnym kształcie. Wszystko dlatego, że wysadzili go w 1921 roku powstańcy śląscy. Stary dworzec miał dwa piętra, na parterze była poczekalnia i pomieszczenia biurowe, na piętrach mieszkania dla pracowników kolei.

Właśnie przy Bahnhofstrasse (przy dzisiejszej ul. Pieloka) miała stanąć kryta pływalnia.

- Były już plany budowy, jednak z powodu kryzysu gospodarczego nie doszło do budowy - opowiada Jan Piech. - W końcu zbudowano tam biurowiec, a dzisiaj mieszczą się tam przychodnie lekarskie.

Chorzy leczyli się w szpitalu św. Anny na Wielkim Przedmieściu, w którym dzisiaj jest supermarket. Pielęgniarkami szpitalnymi były siostry zakonne.

W panoramie Olesna dominowały kościelne wieże. W mieście stały świątynie trzech różnych religii: katolickie, protestancka i żydowska. Do dzisiaj zachowały się cztery katolickie kościoły: najstarszy kościół św. Michała tuż przy Rynku, kościół Bożego Ciała (wybudowany w latach 1909-1913 roku w miejsce starego drewnianego kościoła) oraz dwa drewniane: pątniczy kościół św. Anny oraz kościół św. Rocha w Grodzisku.

W parku miejskim do dzisiaj stoi kościół ewangelicki pw. Krzyża Chrystusowego.

Przy Wielkim Przedmieściu przed wojną stała natomiast żydowska synagoga. Spłonęła w 1938 roku w czasie Nocy Kryształowej.

Nie ma też śladu po największej spelunce Olesna, dawnej karczmie Frankego. Stała przy Placu Solnym, obok strażackiej wieży, otwarta była całą noc, nad ranem zaglądali tutaj kupcy, przyjeżdżający na targowisko. Dzisiaj po karczmie Frankego nie ma ani śladu, jak po większości budynków starego Rosenbergu.

Zobacz stare Olesno, czyli dawny Rosenberg, na archiwalnych zdjęciach:

- Jest to pokolorowane cyfrowo przez Jacka Kucharczyka oryginalnie czarno-białe zdjęcie, pochodzące ze zbioru ponad 28 tysięcy unikatowych fotografii
- Jest to pokolorowane cyfrowo przez Jacka Kucharczyka oryginalnie czarno-białe zdjęcie, pochodzące ze zbioru ponad 28 tysięcy unikatowych fotografii Górnego Śląska z ośrodka Landesbildstelle Oberschlesien in Oppeln (Krajowego Urzędu Dokumentacji Fotograficznej - Górny Śląsk w Opolu) - mówi Piotr Górok, znawca dziejów Olesna. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, koloryzacja: Jacek Kucharczyk
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska