W Polsce wzrosła liczba samobójstw

Jakub Oworuszko
Jak informuje NIK, w Polsce co roku ginie śmiercią samobójczą więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych
Jak informuje NIK, w Polsce co roku ginie śmiercią samobójczą więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych Bartosz Frydrych
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego 
zakończył się fiaskiem 
– wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

„Wyznaczonych celów i wytyczonych zadań nie zrealizowała ani administracja rządowa, ani samorządowa”.
NIK zwraca uwagę, że nie poprawiła się dostępność świadczeń opieki psychiatrycznej w latach 2011–2015. Urzędnicy przekonują, że przyczyną porażki programu jest „niezaplanowanie środków finansowych przez realizatorów poszczególnych zadań, nieskuteczne koordynacja programu, a także ogólnikowość części celów i zadań”.

– Większość celów i zadań określonych w programie pozostała na papierze. Nie poprawiono ani jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich, ani dostępności świadczeń zdrowotnych – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Program zakładał odejście od dominującego dotychczas modelu postępowania izolacyjnego z chorymi psychicznie na rzecz środowiskowego modelu psychiatrii, który jest bardziej przyjazny, łatwiej dostępny, skuteczniejszy i tańszy – napisano.

Informacje, że program jest zagrożony, pojawiły się już w 2012 r.
W czasie realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nastąpił wzrost liczby zamachów samobójczych zakończonych zgonem o ponad 60 proc. – z 3839 w 2011 r. (pierwszy rok obowiązywania programu) do 6165 w 2014 r.
Koszty programu miały wynieść 1 mld 271 mln zł, nie wiadomo jednak, jakie kwoty dokładnie zostały wydane, ponieważ dokumentację prowadzono nierzetelnie.

Jak informuje NIK, w Polsce co roku ginie śmiercią samobójczą więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych. Samobójstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym, ale czynnikiem dominującym jest występowanie zaburzeń psychicznych (głównie psychotycznych i depresyjnych), a dzięki wczesnemu wykrywaniu problemów psychicznych można efektywniej leczyć i zapobiec wielu próbom samobójczym.

W Polsce wskaźnik liczby zgonów z powodu samobójstw przypadających na 100 tys. mieszkańców przekracza średnią wartość dla państw UE. Według danych Eurostatu wskaźnik ten wyniósł 16,35 w 2013 r., podczas gdy w średnia dla UE osiągnęła 11,67.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska