W Strzelcach Opolskich zbudują mieszkania komunalne

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Budynek musi spełniać szereg warunków, żeby nadawał się do rozbudowy - tłumaczy Arkadiusz Linek z Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego.
Budynek musi spełniać szereg warunków, żeby nadawał się do rozbudowy - tłumaczy Arkadiusz Linek z Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego. Radosław Dimitrow
Program, jaki uruchamia właśnie gmina, polegać będzie na nadbudowie istniejących już budynków o jedno lub nawet dwa piętra. Urzędnicy od kilku tygodni wizytują w mieście gminne obiekty i sprawdzają, który z nich by się do tego nadawał.

- Warunków, jakie musi spełnić taki obiekt, jest wiele - tłumaczy Arkadiusz Linek, z Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich. - Przede wszystkim na rozbudowę musi pozwalać nośność ścian i fundamentów, inwestycja nie może kolidować z planem przestrzennym, a w przypadku, gdy w obiekcie zawiązana jest wspólnota mieszkaniowa, zgodę na taką rozbudowę muszą wydać właściciele poszczególnych mieszkań.

- Ze wstępnej analizy wynika, że w mieście jest co najmniej kilka budynków, które nadają się do rozbudowy - dodaje Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Wydaje nam się, że warto je nadbudować, bo to znacznie tańszy sposób na pozyskanie mieszkań, niż budowa nowych obiektów od podstaw.

Gmina już wytypowała pierwsze kamienice, które mogłyby być rozbudowane. To m.in. obiekt przy ul. Krakowskiej oznaczony numerami 42 i 44. Trzecie piętro na tym obiekcie dałoby sześć nowych mieszkań.

Co ciekawe, kilka dni temu gotowość do nadbudowy piętra wyraziła wspólnota mieszkaniowa budynku stojącego w rynku. W tej sytuacji sporo do powiedzenia będzie miał jednak konserwator zabytków, bo obiekt stoi na terenie objętym ochroną konserwatorską.

Gmina nie ukrywa, że w swoich zamierzeniach uwzględnia starania o wsparcie finansowe z dostępnych źródeł zewnętrznych. Istotnym może w tym przypadku okazać się ogólnopolski Program Wspierania Budownictwa Komunalnego. Dzięki gminnemu programowi ma się zmniejszyć kolejka do mieszkań. Obecnie czeka na nie aż 136 rodzin, a czas oczekiwania wynosi nawet 4 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska