Pomysł kapsuły narodził się podczas lekcji języka angielskiego, którą prowadziła nauczycielka Bianka Grybek.
- Opowiadała o różnych tradycjach i trendach w Stanach Zjednoczonych, między innymi o tym, że jest tam moda na kapsuły czasu – wyjaśnia Piotr Sitnik, dyrektor ZSLT. – Młodzież podchwyciła ideę i również taką postanowiła przygotować. Myślę, że to bardzo ciekawy pomysł, otwarcie każdej kapsuły ekscytuje, bo nigdy nie wiadomo, co można w niej znaleźć. Pamiętam, że w 2012 roku podczas remontu ratusza w Kluczborku otwarto taką kapsułę z lat dwudziestych XX wieku.
Oprócz Bianki Grybek w realizację przedsięwzięcia zaangażowani byli nauczyciele Joanna Teodorowska i Mirosław Lesiuk oraz uczeń Szymon Czerewko.
W kapsule znalazły się m.in.: dysk z filmem, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele oraz listy adresowane do przyszłych pokoleń, zdjęcia, a także przedmioty charakterystyczne dla czasów współczesnych, np. monety, logo szkoły i karta na siłownię.
Natomiast na ścianie, w której została zamurowana, zawisło przesłanie do przyszłych pokoleń.
Oto jego treść:
„19 kwietnia 2023 roku nakręciliśmy dla Was film. To była środa. Was jeszcze wtedy nie było. Dopiero się urodzicie. I będziecie musieli przejść drogę, która my już przeszliśmy. Aż staniecie tu 19 kwietnia 2050 roku. To będzie wtorek. Sprawdziliśmy. Henry Wadsworth Longfellow napisał kiedyś: Wszyscy jesteśmy architektami losu, żyjącymi w ścianach czasu. Z kolejnych dni jak z cegieł budujemy swoje życie. Nie patrzmy z żalem w przeszłość, bo ona nie wróci. Nie bójmy się przyszłości, bo tak naprawdę mamy tylko ten dzień. Teraz 2023 należy do nas. 2050 będzie Wasz. Kto wie, może jeszcze się spotkamy. Bo w tym tkwi piękno i tajemnica przyszłości – nigdy nie wiesz, co się zdarzy”.
Kapsuła ma zostać otwarta za 27 lat, czyli w kwietniu 2050 roku.
- Udział w tym przedsięwzięciu był dla nas ciekawą przygodą, okazją do zadania sobie fundamentalnych pytań o przyszłość. Myślimy, że ona wszystkich interesuje, wszyscy zastanawiają się, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat – mówią uczniowie Wiktoria Krzywoszyja i Mateusz Czekaj.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?