W szpitalu w Oleśnie prowadzą badania nad otyłością (mp3)

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Od lewej: dr Aleksander Skoczylas, Agnieszka Gajda i Wojciech Cholewa. Zespół przeprowadził już trzy projekty badawcze.
Od lewej: dr Aleksander Skoczylas, Agnieszka Gajda i Wojciech Cholewa. Zespół przeprowadził już trzy projekty badawcze. fot. Mirosław Dragon
Zespół lekarzy ze szpitala w Oleśnie prowadzi pionierskie w skali kraju badania nad tzw. hormonami otyłości i leczeniem nadciśnienia.

Doktor Aleksander Skoczylas, Agnieszka Gajda i Wojciech Cholewa - ta trójka na co dzień leczy pacjentów na oddziale wewnętrznym. A po godzinach zajmuje się nowatorskimi badaniami i pisaniem prac naukowych. Badają wpływ leków przeciw nadciśnieniu na tzw. hormony otyłości.

- Nie wszystkie leki przeciw nadciśnieniu powinny być podawane osobom otyłym - mówi dr Aleksander Skoczylas. - Niektóre nadmiernie obniżają poziom hormonu urotensyny, a to może doprowadzić do cukrzycy.

- To są ważne badania, w USA 60 procent ludzi cierpi z powodu otyłości, u nas też jest coraz więcej ludzi z nadwagą i trzeba wiedzieć, jak ich leczyć - tłumaczy prof. Franciszek Kokot, pochodzący z Olesna słynny nefrolog i endokrynolog.

Zespół doktora Skoczylasa przeprowadził już trzy projekty badawcze. Zajmował się trzema hormonami: greliną, urotensyną i wisfatyną.
Teraz dr Skoczylas przygotowuje artykuł po angielsku o wynikach badań nad urotensyną.

Ważne

Ważne

Każdy z nas może sprawdzić, czy nie cierpi na otyłość. Mierzy się ją według wskaźnika masy ciała BMI. Wagę ciała dzieli się przez wzrost w metrach pomnożony do kwadratu. Przykład: 100 kg dzielimy przez 1,70 metra wzrostu. BMI - 100 : (1,70x1,70)= 34,6. Taki wynik oznacza otyłość (BMI powyżej 30). Wynik między 25 a 30 oznacza nadwagę.

Tekst zostanie opublikowany w zagranicznych czasopismach medycznych. To pionierskie badania w Polsce. Tzw. hormony otyłości zostały odkryte dopiero niedawno.

- Badania doktora Skoczylasa są promocją naszego szpitala - mówi Andrzej Prochota, dyrektor ZOZ-u w Oleśnie. - Okazuje się, że ważne projekty naukowe można przeprowadzać nawet na poziomie szpitala powiatowego. Poza tym nasz szpital ma teraz specjalistów do leczenia osób z nadwagą i nadciśnieniem.

- A te dwie rzeczy zazwyczaj idą ze sobą w parze - dodaje lekarz Agnieszka Gajda. - W naszym projekcie badaliśmy ochotników, otyłe osoby z nieleczonym nadciśnieniem.

- Osoby z nadwagą częściej chorują także na cukrzycę i miażdżycę - przypomina Wojciech Cholewa.

Zespół doktora Aleksandra Skoczylasa opracowuje teraz wyniki badań nad wisfatyną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska