Wakacje się skończyły, czas wracać do szkoły. Nowy rok szkolny na Opolszczyźnie rozpocznie 100 tysięcy uczniów

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
freepik
W nowym roku szkolnym trudniej będzie zdać maturę i zdobyć zwolnienie z wuefu. Do szkoły wchodzi HiT i lekcje strzelania. 100 tysięcy opolskich uczniów po wakacjach wraca do nauki. W czwartek szkolne progi po raz pierwszy przekroczy ponad 7 tysięcy siedmiolatków z Opolszczyzny.

W rozpoczynającym się roku szkolnym 2022-23 uczniów i nauczycieli czeka niemało nowości. Egzamin ósmoklasisty już stale ma odbywać się w maju i obejmować tylko trzy przedmioty ( z wprowadzenia czwartego zrezygnowano). Za to na maturze będzie trudniej. W maju zdawać ją będzie pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących. Będzie więcej zadań, a na egzamin z polskiego trzeba przygotować się z 40 lektur obowiązkowych. Wyzwaniem będzie szczególnie egzamin ustny, chociaż połowa pytań jest już znana i wystarczy obkuć się z 227 lekturowych zagadnień. W części pisemnej wypracowanie będzie musiało mieć co najmniej 300 złów (o 50 więcej).

Do czwartego egzaminu obowiązkowego z przedmiotu wybranego (na poziomie rozszerzonym) wciąż wystarczy po prostu przystąpić i podpisać arkusz. Próg zaliczeniowy zostanie wprowadzony dopiero na maturze w 2025 roku.

- We wrześniu dla opolskich maturzystów organizujemy z OKE i Politechniką Opolską wydarzenie, które ułatwi im przygotowanie do matury. Specjaliści omówią zmiany i powiedzą o najczęściej popełnianych błędach - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty.

W szkołach średnich pierwszoklasiści zamiast wiedzy o społeczeństwie (w zakresie podstawowym) dostaną HiT, czyli historię i teraźniejszość. To nowy przedmiot, dzięki któremu młodzież ma być bardziej świadoma tego, co działo się w Polsce po wojnie. Docelowo HiT ma objąć wydarzenia z lat 1945-2015.

Zmieni się - o zagadnienia z przysposobienia obronnego - podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa. Wejdzie też szkolenie strzeleckie. Ósmoklasiści naukę bezpiecznego obchodzenia się z bronię przejdą teoretycznie. Postrzelają ich starsi koledzy, ale na strzelnicach... wirtualnych lub laserowych.

Uczniom z alergią na wuef trudniej będzie unikać zajęć sportowych. Zwolnienie semestralne lub roczne będzie musiało być wystawione przez lekarza specjalistę (np. ortopedę, kardiologa), a nie lekarza rodzinnego.

Od dziś wchodzą też w życie zmiany w Karcie Nauczyciela, które na Opolszczyźnie obejmą 20 tys. nauczycieli. Będzie nowy dwustopniowy system awansu (nauczyciel mianowany i dyplomowany). Rozpoczynający pracę w zawodzie dostaną o 20 proc. większe wynagrodzenie, niż dotąd. Zmieniają się także zasady tzw. dostępności nauczyciela. W 40-godzinnym tygodniu pracy musi on poświęcić jedną godzinę w tygodniu na konsultację z uczniami lub rodzicami. Nowe przepisy przewidują też minimalną liczbę specjalistów w szkołach i przedszkolach – pedagogów, psychologów, logopedów lub terapeutów.

- To duża duża zmiana jakościowa w zakresie wsparcia dla dzieci, która dotyczy zarówno szkół jak i przedszkoli - podkreśla opolski kurator.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska