Niższa inflacja stała się faktem
Spadek inflacji do poziomu 8,2 procenta to aktualne dane, opublikowane w piątek, 29 września 2023 roku przez Główny Urząd Statystyczny. W sierpniu wyniosła ona bowiem 10,1 procenta.
– Jest to pozytywna tendencja w gospodarce i systemie finansów publicznych. To efekt wprowadzenia przez państwo i Narodowy Bank Polski polityki, która pozwala na zejście inflacji poniżej poziomu 10 procent – zauważa poseł Jerzy Polaczek.
Obecna sytuacja jest bliska prognozom analityków, którzy już wcześniej przewidywali niższą inflację, a typowane przez nich wskaźniki balansowały w granicach od powyżej 8 do mniej niż 9 procent.
– To jest spodziewany spadek inflacji. Analitycy, inwestorzy, wszyscy się tego spodziewaliśmy. Ja typowałem, że inflacja znajdzie się na poziomie 8,5 procenta, czyli nastąpił jeszcze głębszy jej spadek, niż zakładałem. To jednak daleka droga do celu, bo ten wynosi 2,5 procent – mówi profesor Eugeniusz Gatnar. – Inflacja spada w całej Europie, bo tak zwany „szok podażowy”, związany między innymi z wojną na Ukrainie, powoli ustępuje. Niemniej jednak wysoka inflacja będzie z nami jeszcze przez długi czas – dodaje.
Powodem spadku inflacji są niższe ceny paliw i żywności
Ze wstępnych szacunków wynika, że spadek inflacji jest efektem przede wszystkim niższych cen paliw oraz żywności.
– Dezinflacja będzie postępować ze względu na spadek cen paliw oraz żywności, a tendencja ta już jest widoczna, biorąc pod uwagę spadki miesięczne i roczne. Jeśli chodzi o spadek cen żywności, to jest on typowy dla jesieni, bo mamy dobre zbiory. Trzeba pamiętać jednak, że te dane to wstępny szacunek, bo dopiero za dwa tygodnie dowiemy się, co tak naprawdę zaważyło na spadku inflacji – zauważa profesor Eugeniusz Gatnar.
Zdaniem posła Jerzego Polaczka, na spadek inflacji złożyły się różne czynniki, wśród których uwzględnił kwestie, związane głównie z rynkiem pracy oraz cenami energii.
– Chciałbym zwrócić uwagę, że na spadek inflacji wpłynęło wiele czynników, a niezwykle istotne w tym aspekcie były podejmowane działania antyinflacyjne, które są kontynuowane. Koszty energii są stabilizowane przez państwo i została zastosowana ochrona cen tej energii dla odbiorców indywidualnych oraz gospodarstw. Na spadek inflacji trzeba też patrzeć przez pryzmat najniższego bezrobocia, a więc rynek pracy, który daje napęd gospodarce – mówi poseł Jerzy Polaczek.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?