Wiceszef MEiN: Suma wakatów podawanych przez kuratoria uwzględnia także psychologów i pedagogów szkolnych

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego w siedzibie MEiN w Warszawie
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego w siedzibie MEiN w Warszawie Fot: Albert Zawada / PAP
Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w czwartek o tym, że jest 13 329 wakatów na stanowisku nauczycieli. Stanowi do rozbieżność z danymi ze stron kuratoryjnych, z których wynika, że w 2022 roku jest ich aż 19 882. Wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski pospieszył z wyjaśnieniem - liczby podawane przez kuratoria uwzględniają nie tylko osoby wykonujące zawód nauczyciela.

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podczas konferencji prasowej, powiedział, że jest 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli, a wszystkich nauczycieli jest 700 tys.

Dotyczy to od 1,5 do 2 proc. wakatów w szkołach. Takie wakaty są normalnością w ruchu kadrowym o tej porze roku - stwierdził.

Podliczone wakaty, które ukazują się na stronach kuratoryjnych wynoszą 19 tys. 882 wakaty nauczycieli, a nie 13 tys. 329, jak podaje MEiN - powiedziała w czwartek członkini ZG ZNP i przewodnicząca Zespołu ds. Oświaty Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Urszula Woźniak.

Zwróciła uwagę, że "nawet, jeżeli przyjmie się, że w Polsce jest 22 tys. szkół i brakuje blisko 20 tys. nauczycieli, to nie oznacza, że brakuje jednego nauczyciela na szkołę".

Brak specjalistów do nauki zawodu

Technika, szkoły branżowe są w tej chwili najbardziej zagrożone, bo tam nie ma specjalistów do nauki zawodu - stwierdziła Woźniak.

Jako przykład wskazała jedną ze stołecznych szkół na Mokotowie, gdzie brakuje 15 nauczycieli zawodu.

Zaznaczyła, że problem braku nauczycieli nie dotyczy małych miejscowości, ale dużych miast, gdzie klasy będą liczyły 34-37 uczniów.

Zauważyła, że "nie da się przesunąć nauczycieli ze szkół podstawowych do nauczania w liceum, dlatego że oni muszą mieć zupełnie inne kwalifikacje".

Wiceminister Rzymkowski wyjaśnił, że różnica miedzy danymi podanymi przez MEiN a tymi, które są na stronach kuratoriów wynika z tego, że "w danych podawanych na stronach kuratoriów są także liczeni psycholodzy i pedagodzy szkolni".

Środki na dodatkowe etaty dla specjalistów

Rzymowski przypomniał, że od 1 września 2022 r. wchodzą w życie standardy zatrudnienia w szkołach specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych) a rząd uruchomił na dodatkowe etaty dla specjalistów 520 mln zł.

Rzymkowski tłumaczył, że ten proces jest rozłożony na dwa lata i jak ocenił - "nie dziwmy się, że w chwili obecnej brakuje psychologów".

Chcemy dojść do takiego etapu, kiedy będzie bezpośredni dostęp do wsparcia psychologicznego i pedagogicznego w każdej placówce w równomiernym stopniu - powiedział wiceszef MEiN.

Dodał, że 13 329 wakatów na stanowiska nauczycieli na dzień 11 sierpnia jest czymś, co powtarza się rokrocznie w tym czasie. Dodał również, że klasy 34-37 osobowe "to nie jest kwestia nauczycieli, tylko zainteresowania poszczególnymi placówkami". Stwierdził też, że jest zwolennikiem szkolnictwa zawodowego.

Szef MEiN w czwartek przedstawił dane z kuratoriów dotyczące liczby ofert pracy dla nauczycieli na dzień 8 sierpnia w poszczególnych latach:

  • w 2019 roku - 12 301
  • w 2020 roku - 10 705
  • w 2021 roku - 13 533
  • w 2022 roku - 13 329
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiceszef MEiN: Suma wakatów podawanych przez kuratoria uwzględnia także psychologów i pedagogów szkolnych - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska