Wielki Post 2020. Bp Andrzej Czaja do wiernych: Pojednajcie się z Bogiem

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Liturgia stacyjna rozpoczęła się nabożeństwem w kościele oo. Franciszkanów.
Liturgia stacyjna rozpoczęła się nabożeństwem w kościele oo. Franciszkanów. Krzysztof Ogiolda
Ordynariusz opolski przewodniczył w środę popielcową liturgii stacyjnej z kościoła oo. Franciszkanów do katedry w Opolu i mszy św. z posypaniem popiołem.

- Rozpoczynamy czas wielkopostnej pokuty i nawrócenia – mówił, rozpoczynając nabożeństwo bp Czaja. - Słyszymy dziś w czasie posypania głów popiołem słowa Jezusa: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Względnie słowa Boga wypowiedziane w stronę człowieka: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz. Wybrzmiewają też w liturgii słowa apostoła Pawła: W imię Chrystusa prosimy, pojednajcie się z Bogiem.

Biskup opolski podkreślił, że właśnie te słowa papież Franciszek uczynił myślą przewodnią tegorocznego listu na wielki post.
-Te słowa kieruję i ja w stronę ludu Bożego tej ziemi – dodał bp Andrzej Czaja. - Nie wystarczy powiedzieć Bogu: Nie mam nic przeciw Tobie. Bo nasze myśli, słowa i czyny pokazują czasem coś zupełnie innego niż to, co pokazał Jezus. Dlatego trzeba podjąć trud pokuty. Kościół nam wskazuje wielkopostne praktyki, które mają nam pomóc na nowo zawierzyć życie Chrystusowi. Byśmy na nowo zobaczyli wszystko w Bogu: sens i cel żywota i zmagania się oraz jedyne źródło zbawienia. Odkryjmy na nowo, że Bóg jest miłością i przylgnijmy do Niego całym sercem.

Nabożeństwo stacyjne to praktyka Kościoła, znana już w starożytności chrześcijańskiej i pielęgnowana m.in. w Rzymie. Polega ono na tym, że wspólnota liturgiczna pod przewodnictwem biskupa gromadzi się w określonym kościele na krótkie nabożeństwo, by z tego miejsca wyruszyć procesyjnie do innej świątyni, w której sprawowana jest Eucharystia.

Podczas mszy w katedrze jej uczestnicy przyjęli posypanie popiołem. W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący wiernych w całym Kościele. Od tego czasu popiół do posypywania głów uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Przyjęcie popiołu oznacza gotowość do zerwania z grzechem i nawrócenia się do Boga, pokuty i walki z własnymi słabościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska