Wielki sukces uczelnianego kwartalnika "Puls Uczelni"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
„Puls Uczelni” w 2012 r. został przekształcony w czasopismo naukowe m.in. z myślą o studentach i pracownikach uczelni. Na zdjęciu studenci z rektorem Tomaszem Halskim, redaktorem naczelnym Donatą Kurpas i zastępcą Bożeną Ratajczak-Olszewską.
„Puls Uczelni” w 2012 r. został przekształcony w czasopismo naukowe m.in. z myślą o studentach i pracownikach uczelni. Na zdjęciu studenci z rektorem Tomaszem Halskim, redaktorem naczelnym Donatą Kurpas i zastępcą Bożeną Ratajczak-Olszewską. Fot. Edyta Hanszke
Kwartalnik wydawany przez uczelnię medyczną znalazł się na ministerialnej liście. Z 6 punktami.

Kwartalnik „Puls Uczelni - Higher School’s Pulse” z 6 punktami znalazł się po raz pierwszy na liście czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (część B).

- Ministerstwo ocenia czasopisma naukowe z podziałem na trzy listy. Na liście A - potocznie nazywanej filadelfijską - znajdują się te, które uzyskały tzw. Impact Factor. Lista B jest dla czasopism bez IF, a lista C - dla humanistycznych - wyjaśnia dr hab. n med. Donata Kurpas, redaktor naczelny „Pulsu Uczelni”. - Czasopisma z listy B mogą aktualnie uzyskać od 0 do 15 punktów. 6 punktów, które otrzymaliśmy w pierwszej ocenie, bardzo nas cieszy, bo jest uwieńczeniem 3-letniej intensywnej pracy całego zespołu redakcyjnego.

- Ocena wystawiona naszemu czasopismu jest istotna także dla autorów, którzy publikowali w nim artykuły w ubiegłym roku, a starają się np. o otworzenie przewodu doktorskiego, gdzie liczy się taka punktacja - dodaje mgr Bożena Ratajczak-Olszewska, zastępca redaktora naczelnego.

Przy wystawianiu noty czasopismom oceniający brali pod uwagę poziom naukowy artykułów, poziom ich opracowania, istnienie tytułu w bazach indeksacyjnych, udział ekspertów spoza Polski w radzie naukowej, sposób przeprowadzania recenzji czy liczbę cytowań materiałów umieszczonych w tytule.
Na pierwszą, wysoką ocenę „Pulsu Uczelni” złożyło się m.in. to, że w czasopiśmie ukazują się artykuły studentów i pracowników wyższych szkół zawodowych w Polsce, ale również z zagranicznych ośrodków, m.in. z Białorusi, Ukrainy, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji i USA. Istotne było także to, że większość członków rady naukowej pochodzi z ośrodków zagranicznych, m.in. z: Belgii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, a wśród redaktorów językowych czasopisma jest native speaker z USA oraz redaktor statystyczny. Kwartalnik jest indeksowany w dziesięciu bazach, m.in. w Index Copernicus, EBSCO, DOAJ i Polskiej Bibliografii Naukowej.

„Puls Uczelni” wydawany jest od 2007 r., najpierw jako czasopismo uczelniane, a w 2012 r. został przekształcony w naukowy kwartalnik. Publikują w nim studenci, absolwenci oraz pracownicy wyższych szkół medycznych, ale nie tylko.

- Naszą misją jest stworzenie platformy współpracy oraz wymiany informacji, myśli i doświadczeń z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii i zdrowia publicznego - wyjaśnia Bożena Ratajczak-Olszewska, zastępca redaktora naczelnego. Redakcja przyjmuje do druku prace w języku polskim i/lub angielskim.

Dr. Tomasza Halskiego, rektora PMWSZ w Opolu, cieszy rozwój „Pulsu Uczelni”.

- Czasopismem zajęły się kompetentne osoby, które są na dobrej drodze do wprowadzenia go na listę A, czyli do grona prestiżowych tytułów - chwali rektor. - Tym większy będzie zysk dla publikujących, wśród których nie brakuje naszych studentów, absolwentów i pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska