Wieża Piastowska w gorsecie rusztowań. Trwa remont [wideo]

Redakcja
Rusztowania sięgają już korony tarasu widokowego, a wkrótce obejmą całą budowlę.
Rusztowania sięgają już korony tarasu widokowego, a wkrótce obejmą całą budowlę. Krzysztof Świderski
Po remoncie wieża na Ostrówku ma się stać atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia.

Rusztowania sięgają już korony tarasu widokowego, a wkrótce zakryją też cały hełm wieży.

- Zostanie on rozebrany i zbudowany od nowa - wyjaśnia Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków. - Wymienione będzie pokrycie czaszy, ułożone z bardzo cienkiej cegły, ale wygląd zwieńczenia jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Opolu się nie zmieni.

W ramach remontu oczyszczona i zabezpieczona będzie również ceglana elewacja zewnętrzna. Prace przy niej jeszcze się nie rozpoczęły, bo nie pozwala na to pogoda. Natomiast w środku skuwane są już tynki, co umożliwi konserwację i odpowiednie wyeksponowanie wnętrza zabytkowej budowli.

- Dotychczasowy układ schodów i podestów zostanie zachowany, zmieni się natomiast wygląd ścian - zapowiada Iwona Solisz. - Na dole, gdzie był niegdyś tzw. loch głodowy, eksponowana będzie zabytkowa cegła, natomiast na górnych kondygnacjach ciężkie betonowe tynki zastąpimy wapiennymi, na wzór historycznych

Najstarszy zabytek Opola przyciągał dotąd turystów jedynie surowymi ścianami i tarasem widokowym. Po remoncie będzie również pełnił funkcję muzealną.

- We wnętrzu zainstalowany zostanie sprzęt multimedialny do prezentacji stałej wystawy archeologiczno-historycznej o dziejach Ostrówka, Opola i samej wieży - mówi pani konserwator. - Jest też pomysł montażu kamer i ekranów, na których będzie można oglądać panoramę miasta także zimą.

Wieża otrzyma też zaplecze turystyczne z prawdziwego zdarzenia. W podziemiach urzędu wojewódzkiego obok kasy biletowej znajdą się toalety, poczekalnia dla grup turystycznych.
Niepełnosprawni, którzy nie zdołają wejść na wieżę, zobaczą tam, zdjęcia rozpościerających się z tarasu widoków Opola.

Wieża Piastowska to jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Zbudowana została około 1300 roku i była częścią rozebranego przez Niemców w 1928 roku zamku. Na skutek nierównomiernego osiadania fundamentów jest lekko przechylona.

Z tego między innymi powodu zrezygnowano z planowanego wcześniej podwyższenia wieży o trzy metry i częściowego oszklenia tarasu widokowego, bo wymagałoby to kosztownych umocnień fundamentów.

Remont wieży kosztować będzie 3,86 mln zł i planowany jest do końca tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska