Wiosną 1989 w Opolu zmiany wisiały w powietrzu. Tak kiełkowała wolność!

Krzysztof Zyzik
Również w Opolu odbyły się częściowo wolne wybory, a przedtem także kampania wyborcza. Strona rządowa była do tego wszystkiego świetnie przygotowana. Miała doświadczenie, setki urzędników, media, a także służby specjalne. Członkowie „Solidarności” wszystkiego musieli się dopiero uczyć. Mieli jednak za to dużo więcej wiary w zwycięstwo.Czuli też poparcie większości społeczeństwa, które chciało wolności.
Również w Opolu odbyły się częściowo wolne wybory, a przedtem także kampania wyborcza. Strona rządowa była do tego wszystkiego świetnie przygotowana. Miała doświadczenie, setki urzędników, media, a także służby specjalne. Członkowie „Solidarności” wszystkiego musieli się dopiero uczyć. Mieli jednak za to dużo więcej wiary w zwycięstwo.Czuli też poparcie większości społeczeństwa, które chciało wolności. Krzysztof Zyzik
Kiedy działacze Solidarności dopinali wyborcze listy, przez miasto przechodziły demonstracje młodzieży. Przeciwko komunie, aborcji, służbie wojskowej.

Wiosną 1989 w Opolu wielka zmiana wisiała w powietrzu. Kiedy działacze Solidarności dopinali wyborcze listy, przez miasto przechodziły demonstracje młodzieży. Przeciwko komunie, aborcji, służbie wojskowej.

Za niepodległością, wolnością słowa i kapitalizmem (hasło z wiecu pod "Delikatesami": "Socjalizm = pokój, kapitalizm = cztery pokoje z kuchnią"). I ten wyczekiwany kapitalizm kiełkował. Na łóżkach polowych, stolikach turystycznych, w popularnych "szczękach" i przydrożnych grillach…

Zanim powstały hipermarkety, wielobranżowe zakupy robiło się pod chmurką. Nierzadko na jednym stoisku można było dostać majtki, podrabianą wieżę "Pawasonic", "Przerwaną dekadę" Gierka, góralskie klapki i rosyjski telewizor z japońskim (podobno) kineskopem.

Tak zaczynali ci dzisiejsi krezusi, którzy pierwszy milion zarobili, a nie ukradli.

Po karnawale 1989 roku przyjdzie jeszcze niejedno zwątpienie. Szokowa reforma Balcerowicza, rozczarowująca prezydentura Wałęsy i żenujące kłótnie w obozie solidarnościowym przywrócą władzę postkomunistom.

Jednak nie zejdziemy już z drogi do wolności. Kolejne parlamenty przypieczętują wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej. Na sali plenarnej Sejmu wystąpi zaś Jan Paweł II, który z uśmiechem wypowie pamiętne słowa: Ale nam się wydarzyło...

Zobaczcie niezwykłą galerię zdjęć sprzed 30 lat i historię, jaką opowiadają!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska