Wolontariusze z Olesna znowu zawieźli dary do Chorwacji. Już zbierają dary na trzeci transport! [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Chorwacji. Transport darów z Olesna.
Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Chorwacji. Transport darów z Olesna. fot. Krzysztof Lech
Już drugi transport z darami dla ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji zawieźli 4 wolontariusze z Olesna: Joachim Jendrzej, Krzysztof Lech, Mariusz Cer i Hubert Chuć. Od razu po powrocie zaczęli zbierać dary na trzeci transport, zostali bowiem zasypani prośbami o pomoc.

29 grudnia 2020 roku Chorwację nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy kraju, Zagrzebia.

Zginęło siedem osób, setki zostało rannych, a tysiące pozbawionych dachu nad głową. 6 stycznia 2021 roku doszło w tym regionie do kolejnych wstrząsów, które przyniosły kolejne zniszczenia.

Najbardziej zniszczone zostały dwa chorwackie miasta: Petrinja i Sisak.

Właśnie do Sisaku dary wożą wolontariusze z Olesna.

W pierwszym transporcie Joachim Jendrzej (przedsiębiorca z Olesna, właściciel firmy przewozowej), Krzysztof Lech (zastępca wójta Lasowic Wielkich) oraz Mariusz Cer (oleski policjant) zawieźli farby, materiały budowlane, łopaty i siekiery, plandeki i wycieraczki, rowery, grzejniki olejowej i elektryczne, śpiwory i pościel.

Z drugim transportem pojechał z nimi jeszcze Hubert Chuć, oleski przedsiębiorca, szef firmy budowlanej „Bolek".

- Po artykule w „NTO” zgłosiło się do nas wielu darczyńców! M.in. firma PPO, która podarowała 200 par butów! - mówi Joachim Jendrzej.

Poszkodowani przez trzęsienie ziemi Chorwaci prosili bowiem właśnie o buty, gumowce i kalosze, mocne wycieraczki, plandeki, grzejniki, przedłużacze elektryczne, śpiwory, namioty.

Przedłużacze elektryczne podarowała firma Bolek-Hurt, firma Bradas – wycieraczki metalowe, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie – masło. Zbiórkę zrobili też pracownicy starostwa powiatowego w Oleśnie.

- Pomogło także wielu indywidualnych darczyńców - dodaje Krzysztof Lech. - Dostaliśmy żywność, grzejniki, przedłużacze. Zbiórkę zrobili pracownicy urzędu gminy i ośrodka pomocy społecznej w Lasowicach Wielkich, dyrektorzy szkół w Lasowicach Wielkich i Chocianowicach.

Dary dla ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji przekazały także: firmy Jurex i Panda z Lasowic Wielkich oraz Valdex i Mikor z Kluczborka.

- Już myślimy o trzecim transporcie z darami, ponieważ sytuacjach ludzi poszkodowanych w trzęsieniu ziemi jest naprawdę trudna. Poznaliśmy trzy spokrewnione rodziny, które teraz mieszkają w jednej przyczepie kempingowej, przykrytej plandeką, ponieważ z dachu leje się woda. Teraz jest tam mokro, bo w Sisaku leje - mówi Joachim Jendrzej.

- Tym razem najbardziej potrzebne są wszelkie środki czystości, czyli głównie proszki do prania, czyszczenia, również do mycia - wylicza Joachim Jendrzej. - Jeśli ktoś chce się włączyć w akcję pomocy dla Chorwacji, może się do nas zgłosić: tel. 601 97 60 69.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska