Wpadł ogrodowy włamywacz, który obrobił trzy altany w Prudniku. Policja radzi, jak zabezpieczać mienie na działkach

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne KPP Prudnik
Włamał się do trzech altan na terenie ogrodów działkowych w Prudniku, a do czwartej bezskutecznie próbował się dostać. Policja ustaliła podejrzanego metodami operacyjnymi.

20-letni mieszkaniec Głuchołaz usłyszał w prudnickiej komendzie policji zarzuty trzech kradzieży z włamaniem i jednego usiłowania włamania. Pod koniec września młody człowiek obrabiał ogrody działkowe w sąsiednim Prudniku. Straty wyliczono na ok. 1,5 tysiąca złotych.

- Z altan zginęły głównie różnego rodzaju sprzęty elektroniczne oraz wyposażenie domków -mówi asp. Andrzej Spyrka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. – Dwa włamania zgłosili nam poszkodowani, kolejne włamanie oraz usiłowanie wyszło na jaw już w trakcie ustaleń policjantów.

Na podstawie zebranych materiałów śledczy powiązali z tymi przestępstwami 20-letniego mieszkańca gminy Głuchołazy.
20-latek został zatrzymany, ale po przedstawieniu zarzutów wyszedł na wolność. Na rozprawie będzie odpowiadał z wolnej stopy, grozi mu kodeksowo do 10 lat pozbawienia wolności. Według policji mężczyzna był karany za podobne przestępstwa.

Policjantom udało się natomiast ustalić, gdzie ukrył skradzione rzeczy. Wszystko zostało odzyskane i wróciło do właścicieli.

Jak zapobiegać włamaniom?

Okres jesienno – zimowy, gdy ruch na ogrodach działkowych poważnie spada, sprzyja amatorom cudzego mienia. Przedstawiamy rady policji, jak zabezpieczyć się przed włamywaczami:

  • Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
  • Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
  • Sfotografujmy posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów fabrycznych trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia. Dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością.
  • Uważajmy na osoby kręcące się bez celu w pobliżu działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
  • Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę do naprawy urządzeń. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych sobie osób.
  • Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
  • Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby w razie nieszczęścia przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.
  • O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska