WSZiA w Opolu stworzyła aplikację do nauki języka polskiego

Łukasz Fiebich
Aplikacja powstaje w odpowiedzi na rosnącą liczbę studentów z zagranicy - mówi Wojciech Duczmal, prorektor uczelni (z lewej).
Aplikacja powstaje w odpowiedzi na rosnącą liczbę studentów z zagranicy - mówi Wojciech Duczmal, prorektor uczelni (z lewej). fot. archiwum uczelni
Na uczelni powstaje aplikacja, która ułatwi naukę języka polskiego. Będą mogli z niej korzystać zagraniczni studenci, ale i polscy uczniowie.

Komputer nauczy języka polskiego, a dokładnie będzie towarzyszył i sprawdzał postępy w nauce. To nowy pomysł i propozycja uczelni skierowana do wszystkich studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji.

Program będzie można zainstalować na każdym komputerze, a dodatkowo uruchomiona zostanie wersja mobilna, przeznaczona na tablety czy smartfony.

- Aplikacja wspomagająca naukę języka polskiego powstaje w odpowiedzi na rosnącą liczbę zagranicznych studentów, którzy wiążą swoją przyszłość z Polską, a nauka języka nie przychodzi zbyt łatwo - wyjaśnia dr Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA.

Program będzie składał się z czterech modułów, które nauczą polskiego alfabetu (opcja dla studentów z Ukrainy), poprawnej ortografii, podstaw polskiej gramatyki, odmiany przez przypadki, zasad używania łączników czy stosowania znaków interpunkcyjnych.

Ostatni moduł przetestuje wiedzę i z bazy ponad 400 pytań będzie losował kilkadziesiąt, na które gracz musi udzielać poprawnych odpowiedzi. Studenci sprawdzający swoją wiedzę będą mogli zapisywać swoje wyniki na serwerze, gdzie stworzone zostaną rankingi, a rywalizacja ma być motywacją do rzetelnej nauki.

- Aplikacja jest intuicyjna i prosta w obsłudze, a dodatkowo oprawa graficzna będzie sprzyjała szybkiej i efektywnej nauce - wyjaśnia Marcin Oleksiuk z Biura Projektów WSZiA. Dlatego program polecamy nie tylko studentom z zagranicy, ale także dzieciom, studentom polskim, uczniom i wszystkim zainteresowanym nauką języka polskiego - dodaje Oleksiuk. Program jest w końcowej fazie tworzenia, a powstaje ze środków FAMI - Funduszu Azylu Migracji i Integracji na potrzeby projektu „Integracja bez granic III”.

Uczelnia szuka 10 chętnych osób, które przetestują aplikację. Na testerów czekają nagrody, a zainteresowani mogą zgłaszać na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska