Wyjątkowy krzyż ołtarzowy z Głogowa tylko dziś w Opolu

Mariusz Jarzombek
Bogato zdobiony krzyż zrobiony jest ze srebra, kilka części jest złoconych, ale nie na tym polega jego wyjątkowość.
Bogato zdobiony krzyż zrobiony jest ze srebra, kilka części jest złoconych, ale nie na tym polega jego wyjątkowość. Mariusz Jarzombek
Krzyż z nieistniejącego Kościoła Pokoju w Głogowie ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Görlitz będzie można zobaczyć po godz. 19.00 w Muzeum Śląska Opolskiego.

Bogato zdobiony krzyż zrobiony jest ze srebra, kilka części jest złoconych, ale nie na tym polega jego wyjątkowość. Zabytek zdobił na początku XVIII wieku głogowski Kościół Pokoju, który niedługo potem spłonął.

Ewangelicka świątynia była wówczas, czyli po wojnie trzydziestoletniej, jednym z zaledwie trzech kościołów luteran na Śląsku. Niechętny protestantom cesarz Austrii zezwolił na wybudowanie trzech domów modlitwy wyłącznie poza murami miasta, na małych działkach, bez wież i dzwonnic, za pomocą drewna, słomy, piasku i gliny. Na dodatek kościoły musiały zostać wzniesione w ciągu roku.

- Głogowski kościół spłonął wkrótce potem, pozostałe dwa Kościoły Pokoju stoją nadal w Świdnicy i Jaworze - mówi Patrycja Farys-Kawalec z Muzeum Śląska Opolskiego. - O kościele w Głogowie nie wiemy zbyt wiele, z wnętrza zachował się jedynie krzyż, a także kilka świeczników.

Sam krzyż został ufundowany w 1702 roku, wykonał go najpewniej w Bytomiu Odrzańskim Johann Friedrich Clement.

O tym, co ciekawego znajdziemy na samym krzyżu oraz co wiemy o głogowskim kościele opowie opolanom o godz. 19.00 i 21.30 dr Martin Kügler z Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Aby udostępnić zabytek jak największej liczbie zwiedzających. muzeum będzie dziś otwarte do północy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska