Wykładowcy z UO biorą udział w ważnym projekcie

Anna Konopka
Anna Konopka
Założenie Moving.Lab, tworzone przez ośrodki naukowe z Europy i Ameryki, odbyło się na uniwersytecie w Luxemburgu.
Założenie Moving.Lab, tworzone przez ośrodki naukowe z Europy i Ameryki, odbyło się na uniwersytecie w Luxemburgu. Michał Przyszlak
Na Uniwersytecie w Luxemburgu powołano stowarzyszenie Moving.Lab. Do międzynarodowej organizacji należą wykładowcy z Uniwersytetu Opolskiego.

Stowarzyszenie Moving.Lab, czyli European Interdisciplinary Laboratory of Culture and Education, tworzą ośrodki naukowe z Europy i Ameryki.

Wśród jego 21 członków znaleźli się wykładowcy z UO: dr hab. Łucja Piwowar-Bagińska, prof. UO, dr hab. Kazimierz S. Ożóg, prof. UO, dr hab. Magda Hlawacz z Instytutu Sztuki oraz dr Michał Wanke z Instytutu Socjologii.

- Moving.Lab jest kolejnym krokiem zacieśniającym współpracę partnerów zrzeszonych w Cross-Border Network, luźnej sieci przyjaciół akademickich skupionych wokół osoby prof. Anny Bulandy-Pantalacci z katedry dizajnu eksperymentalnego Trier Fachhochschule - mówi dr Michał Wanke.

- Od lat realizowaliśmy projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, w których główną rolę odgrywali studenci z Europy i nie tylko, a tematem zawsze były trudne sprawy wspólnoty europejskiej. W 2016 roku zrealizowaliśmy wspólnie z kolegami z ASP w Krakowie, Instytutem Sztuki i Socjologii UO projekt FreedomBus, podróżując z Krakowa, przez Oświęcim i Berlin do Trewiru zadając niewygodne pytania o europejską tożsamość i odpowiedzialność.

Opolscy członkowie Moving.Lab podkreślają, że misja stowarzyszenia ma polegać na wykorzystywaniu sztuki, nauk humanistycznych i społecznych w podejmowaniu dyskusji na najważniejsze współczesne tematy Europy i świata.

- Już w przyszłym roku, FreedomBus pojedzie w dalszą warsztatową trasę przez Beneluks do Normandii - zapowiada dr Michał Wanke.

- Założyliśmy stowarzyszenie, żeby nasze działania było prościej koordynować, nasi koledzy z Uniwersytetu w Luksemburgu chętnie wynajęli nam fantastyczne biuro. Siedziba stowarzyszenia znajduje się właśnie na kampusie Belval w postindustrialnej scenerii rewitalizowanej huty w Esch-sur-Alzette, zaraz przy luksemburskiej granicy z Francją. Z centrum Europy jeszcze wyraźniej widać, ile energii potrzeba, żeby pracować nad jej spójnością i jakie wyzwania stawiają partykularne interesy rozmaitych grup idei wspólnego dobra europejskiego. Z Luksemburga jest również w pewnym sensie bliżej do potencjalnych grantodawców naszych dalszych działań - dodaje

Zobacz też: Opolskie info [16.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska