Wyliczenia emerytur po waloryzacji 2024. Mamy dwie prognozowane tabele ze stawkami

OPRAC.: mm
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W 2024 roku szykują się kolejne spore podwyżki dla seniorów. Przygotowaliśmy dla seniorów wyliczenia emerytur po marcowej waloryzacji. Pod uwagę wzięliśmy wskaźnik, jaki wcześniej zapowiadano. Zobacz, o ile mogą wzrosnąć emerytury.

Waloryzacja emerytur 2024 - wyliczenia brutto i netto

Przez wysoki wskaźnik inflacji, także podwyżki emerytur będą wysokie. Mamy przewidywane stawki, które zaczną obowiązywać od 1 marca 2024 roku. Ile mają wynieść emerytury?

Waloryzacja emerytur i rent to odpowiedź na rosnącą inflację. Chodzi o to, by kwota świadczenia odpowiadała realnej sile nabywczej pieniądza. To może być ostatni rok z tak wysoką waloryzacją, gdyż na kolejne lata prognozuje się spadek inflacji.

Zobacz także:Od stycznia 600 zł więcej dla emerytów! Którzy seniorzy zarobią więcej? Zmiany sięgną nawet 800 tys. osób

W budżecie przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku na poziomie 12,3 procent..

Oto nowe wyliczenia emerytury po waloryzacji 2024

Wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów to ustawowy obowiązek. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent, ale może zostać zmniejszona ze względu na spadającą inflację w drugiej części 2023 roku. Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym, kiedy dane opublikuje GUS.

Wyliczenia emerytur od marca 2024, biorąc pod uwagę właśnie wskaźnik 12,3, prezentujemy w poniższej galerii.

Emerytury 2024 po waloryzacji - tabela wyliczeń dla seniorów brutto i netto

Tymczasem poznaliśmy już wskaźnik średniorocznej inflacji emeryckiej w 2023 roku. Wyniósł on 11,9%, a o oznacza, że emerytury urosną co najmniej o taką wartość. Zobacz, jakie będą stawki emerytur, jeśli brany pod uwagę będzie właśnie ten wskaźnik.

Waloryzacja emerytury polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyliczenia emerytur po waloryzacji 2024. Mamy dwie prognozowane tabele ze stawkami - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska